Hlavní navigace

Mají se malé a střední firmy opravdu bát o svou počítačovou bezpečnost?

2. 5. 2013

Sdílet

 Autor: © Andrea Danti - Fotolia.com
Firmy zabývající se počítačovou bezpečností a vývojem softwarových bezpečnostních řešení se v poslední době začaly více zaměřovat na segment malých a středních firem.

(PR článek)

S rozvojem nových internetových služeb a technologií jako je cloud, sociální sítě nebo mobilní operační systémy, totiž přibývají neustále nové hrozby, jejichž prostřednictvím chtějí kyberzločinci ukrást cenná firemní data a zpeněžit je.

Nabízíme šest argumentů, proč stojí za to se nad firemní bezpečností zamyslet.

skoleni

  1. Velká část firem nadále podceňuje bezpečnostní rizika – Bez ohledu na to, jak moc se v problematice orientujete, přibývají nové fenomény jako BYOD, sociální sítě nebo cloud. Ty ovlivňují fungování všech firem, a zároveň vytvářejí nové příležitosti pro podvodníky a kriminálníky. Firmy, které nedokážou dostatečně rychle eliminovat rizika spojená s novými bezpečnostními hrozbami, se stávají snadno dosažitelnou kořistí. Pro kyberzločince není nic jednoduššího než vyhlédnout si oběť, která se nedokáže bránit.
  2. Počítačových zločinců přibývá – Chytří a schopní lidé se bohužel nevěnují pouze studiu, vědě nebo legálnímu podnikání. Někteří z nich vytvářejí také škodlivý software nebo sofistikované postupy, pomocí nichž se snaží ohrozit vaše soukromí, ukrást vaše data a samozřejmě i vaše peníze. Každý den na celém světě vznikne zhruba 200 tisíc nových škodlivých kódů. Ty se více či méně originálním způsobem snaží parazitovat na počítačích ve firmách. Kromě toho se zločinci dokážou obejít i bez malwaru. Stačí jim vlastní drzost, pomocí níž oklamou důvěřivé lidi na správných místech.
  3. Nejnebezpečnější jsou vlastní zaměstnanci – I když pravidelně školíte své zaměstnance v oblasti zásad firemní a počítačové bezpečnosti, pamatujte na to, že jsou to pořád jen chybující a zvědaví lidé. Mnoho z nich prostě neodolá sdílení příspěvků slibujících iPhone zdarma nebo fotky nahých celebrit. Stejně tak se dá jen těžko ohlídat, že nikdo z vašich pracovníků nenaletí na phishingový e-mail. Podvody, spam a falešné zprávy na sociálních sítích jen tak ze světa nezmizí.
  4. Mobilní platby mají svá rizika – Už nyní jsme svědky prudkého nárůstu objemu plateb prostřednictvím mobilního bankovnictví, bezkontaktních karet apod. Jedná se o trend, který kvůli poptávce zákazníků v masovém měřítku ovlivňuje i podnikání firem. Nové způsoby plateb jsou díky moderním bezpečnostním opatřením poměrně bezrizikové, bezpečí vašich peněz nebo zákaznických dat je však vázána na dodržování bezpečnostních zásad.
  5. Cloud není bezproblémový – Tzv. cloudové služby jsou skvělé, občas ale někde spadne server, na kterém byla zrovna vaše data, a rozhodně proto není na 100 % spolehlivý. I ti největší provozovatelé mají za svou dosud poměrně krátkou existenci významné výpadky a další bezpečnostní incidenty včetně úniků uživatelských dat. Proto je nezodpovědné spoléhat pouze na poskytovatele cloudových služeb. I v roce 2013 je potřeba přemýšlet o tom, kde jsou fyzicky uložena vaše data.
  6. Apple už dávno není imunní – Internetové hrozby? Ale vždyť já mám Apple! Toto tvrzení neplatilo nikdy stoprocentně, ale ještě před nedávnem se na něj dalo víceméně spolehnout. Trendy a příklady hrozeb z posledních let však ukazují, že zásady počítačové bezpečnosti dnes už musí brát vážně i uživatelé OS X. Stačí si vzpomenout na lonšký rok a škodlivý kód OSX/Flashback, který infikoval 600 tisíc počítačů s platformou Mac.

Krokem číslo jedna pro firemní počítačovou bezpečnost by mělo být kvalitní softwarové řešení. Společnost ESET se svou aktuální pátou generací produktů pro firemní zákazníky - ESET Endpoint Antivirus a ESET Endpoint Security, vás ochrání naprosto spolehlivě a s důrazem na individuální potřeby zákazníků.

Software od společnosti ESET zaručuje nepřetržitou ochranu počítačů ve vaší firmě. Bezpečnostní produkty ESET pro firemní zákazníky byly navrženy s důrazem na nízkou zátěž systému a optimalizovány tak, aby dokonale vyhověly libovolnému prostředí od živnostníků po velké korporace a přitom zajistily maximální úroveň bezpečnosti. Vyzkoušejte firemní řešení zdarma.