Hlavní navigace

MakerBot ustupuje od podpory 3D tisku pušek

21. 12. 2012

Sdílet

 Autor: © Olena Pantiukh - Fotolia.com
V reakci na střelbu ve městě Sandy Hook společnost MakerBot, specializující se na 3D tisk, odstranila ze svého webu plány na tisk částí pušek.

Uživatelé byli informováni právníky, že softwarové modely částí zbraní byly smazány z webu Thingiverse, který nabízí sdílení digitálních podkladů pro vytváření 3D objektů. Právní zástupce MakerBotu, Richard McCarthy, prohlásil, že nedávné události si vyžádaly okamžitý zákrok. Toto rozhodnutí přichází v okamžiku, kdy prezident Spojených států Barack Obama vyhlásil leden jako konečný termín pro návrhy, jak reagovat na násilí páchané střelnými zbraněmi. Část americké veřejnosti volá po reformě zákonů o držení zbraně po střelbě ve škole města Sandy Hook, při které zahynulo 26 dětí a učitelů.

Společnost MakerBot své rozhodnutí opřela o formulaci podmínek využívání webu Thingiverse, ve kterých uživatelé souhlasí, že „nebudou sbírat, nahrávat, přenášet, zobrazovat ani distribuovat žádný obsah, který propaguje ilegální aktivity nebo nepomáhá vytváření zbraní, ilegálních materiálů, nebo je problematický z jiných důvodů.“

Firma tvrdí, že má právo monitorovat a adekvátně reagovat na uživatele Thingiverse, kteří podmínky využívání překročili. Má to jediný zádrhel, ještě do včerejška mohl kdokoli na tomto místě stahovat podklady pro klíčové zbraňové komponenty včetně poloautomatické pušky AR15 použité ve školním masakru.

MakerBot má 22procentní podíl na trhu se všemi 3D tiskárnami, ale je spíše známá svými objekty pro 3D tisk, od hraček přes 3D portréty po nástroje. Její tiskárna Replicator 2 Desktop 3D Printer stojí přibližně 2200 dolarů.

Debata, která se nově rozhořela o kontrole zbraní, může vést ve Spojených státech ke zvýšenému dohledu nad trhem se součástkami vytvářenými v 3D tiskárnách. Kongresman Steve Israel bojuje za prodloužení zákona z roku 1988 o nedekovatelných zbraních, který vyprší v prosinci 2013 a který zakazuje zbraně, které nejsou zachytitelné detektory kovů na letištích. Jak zdůrazňuje: „Kongres odsouhlasil zákon zakazující plastické zbraně před dvěma desetiletími, kdy byly pouze záležitostí sci-fi. S nástupem 3D tiskáren jsou takové zbraně naprosto reálné a přitom legální obrana proti nim přestane existovat příští rok.“

Cody Wilson, zakladatel organizace Defense Distributed, která je za projektem Wiki weapon, prohlásil, že v nejbližších dnech plánuje vytvořit nový web, který bude hostovat všechny smazané projekty na zbraňové části. Jeho cílem je změnit způsob, jakým uvažujeme o kontrole a používání zbraní. „Jak se budou chovat vlády, když budou jednoho dne muset fungovat při vědomí, že každý občan má prakticky okamžitý přístup ke střelné zbrani?“

Výroba zbraní pomocí 3D tiskáren je v tomto okamžiku stále ještě daleko, současné prototypy jsou z plastu jen částečně, hlaveň a některé další části je stále třeba komplikovaně vyrábět z kovu. Vývoj 3D tisku ale pokračuje mílovými kroky a vlády i společnosti se nepochybně budou snažit o podchycení všech souvisejících rizik, ať už jde o kontroverzní výrobu zbraní nebo ochranu intelektuálního vlastnictví a snadného vytváření kopií čehokoli.