Hlavní navigace

Malé firmy se bojí úniků dat

19. 11. 2010

Sdílet

Podle průzkumu Trend Micro provedeného v USA, Velké Británii, Německu a Japonsku vidí malé firmy jako velké problémy IT viry, trojské koně, malware pro krádež dat a datové úniky. V průměru mělo 63 % malých podniků největší obavy z virů, 60 % z trojských koní, 59 % z malwaru pro krádež dat (malwaru vytvořeného počítačovými piráty specificky za účelem odcizení dat) a 56 % z datových úniků (úmyslného nebo neúmyslného odeslání citlivých nebo kritických informací mimo firemní síť). Nejmenším zdrojem znepokojení byly pro oslovené podniky phishing a spam.

Navzdory těmto obavám průzkum zjistil, že pravděpodobnost, že malá organizace prosazuje zásady pro prevenci datových úniků, je o 23 % menší než u velkých firem, a to ve všech zemích.

skoleni

Největší rozdíl byl zjištěn v Japonsku, kde má zásady pro prevenci datových úniků 81 % velkých firem, ale jen 47 % malých firem. V případě podniků, které zásady prevence datových úniků prosazují, je u zaměstnanců velkých firem také podstatně vyšší pravděpodobnost, že prošli školením v oblasti prevence datových úniků, než u zaměstnanců malých firem.

Průzkum zjistil, že nejčastější formou ochrany IT před malwarem pro odcizení dat je instalace bezpečnostního softwaru, omezení internetového přístupu a prosazování bezpečnostních předpisů. Přesto si 21 % zaměstnanců malých podniků dál myslí, že by je jejich IT oddělení mohla lépe chránit před potenciálními riziky spojenými s malwarem pro krádež dat.