Hlavní navigace

Malware pro Microsoft Word se šířil e-mailovou přílohou

12. 4. 2017

Sdílet

 Autor: Microsoft
Útočníci během posledních několika měsíců aktivně zneužívali zero day zranitelnost v oblíbené kancelářské aplikaci Microsoft Word. Pomocí zranitelnosti šířili malware. Dle informací serveru BBC v úterý 11. dubna Microsoft chybu opravil ve standardní měsíční bezpečností aktualizaci.

Mluvčí Microsoftu doporučil Word aktualizovat bezprostředně po vydání záplaty; není jisté, zda se chyba dotkla i verze Wordu pro Apple Mac.

První zpráva o útocích se objevila teprve nedávno od bezpečnostní firmy McAfee, kteří analyzovali několik podezřelých souborů Wordu. Vyšlo najevo, že soubory zneužívají zranitelnost vyskytující se „ve všech verzích Microsoft Office včetně nejnovějších Office 2016 na Windows 10“.

Chyba souvisí s technologií Windows OLE (object linking and embedding), která umožňuje vkládání a následnou úpravu objektů a odkazů v dokumentu, píší výzkumníci z McAfee v příspěvku na blogu.

Když jsou dokumenty útočníků otevřeny uživatelem, připojí se k externímu serveru a stáhnou soubor HTA (HTML Application), která obsahuje VBScript kód – samozřejmě infikovaný malwarem. HTA soubor se tváří jako RTF a je automaticky spuštěn.

„Úspěšný útok zavře nakažený dokument Wordu a vyskočí falešný, který se uživateli objeví,“ popisují výzkumníci McAfee. „V pozadí již tiše běží malware, nainstalovaný v systému oběti.“

Prohledáním bezpečnostních dat z minula firma McAfee zjistila, že útoky probíhají minimálně od konce ledna.

Po zprávě McAfee potvrdili analytici z jiné bezpečnostní společnosti, FireEye, že si jsou rovněž vědomi těchto útoků, a to již několik týdnů. Vše oznamovali Microsoftu a spolupracovali s ním na řešení.

Cloud22

Dle FireEye jsou nakažené dokumenty Wordu zaslány jako e-mailová příloha. Firma neposkytla žádné ukázky nakažených e-mailů, vzhledem k zero day stavu zranitelnosti však zřejmě mířily pouze na omezené množství uživatelů.

Jak McAfee, tak FireEye si povšimly, že zranitelností lze prolomit většinu na paměti založené ochrany, která je ve Windows zahrnuta. Zranitelnost je totiž spíše chybou v logice než v programování.