Hlavní navigace

Mapy Google umožní uživatelům cestovat v čase

Sdílet

 Autor: © alpermis - Fotolia.com
Funkce map od Googlu uživatelům nově umožní „cestovat v čase“ do roku 2007, nabídne totiž srovnání toho, jak se ulice a okolí za uplynulých sedm let změnily.

Google spustil ve svých mapách funkci, kterou britský magazín Guardian připodobňuje ke stroji času. Uživatelům totiž umožňuje na mapách cestovat časem zpět a prohlédnout si, jak se během těch let různá místa změnila.

Nová funkce uživatelům umožní sledovat změny krajiny, budov, cest a celých čtvrtí po celém světě. Stačí kliknout na ikonku, která se během používání Street View objeví v rohu obrazovky. Potom se uživatelům zobrazí stroj času ovládaný posuvníkem, jehož pomocí lze měnit roky nebo dokonce roční období a prohlédnout si tak všechny změny, jež v okolí proběhly.

„Pokud jste někdy snili, že budete cestovat v čase jako Doc Brown, nyní máte možnost,“ oznámil produktový manažer Google Vinay Shet na blogu. „Nasbírali jsme historické fotografie ze starších sbírek Street View datujících se až zpátky do roku 2007, abychom tuto digitální časovou kapsli světa vytvořili.“

Auta Street View používají fotoaparát připojený k automobilu, aby zachytily snímky světa na úrovni ulice. Ty jsou později spojovány do virtuální prezentace skutečného světa. Auta Googlu již objela většinu světa (kde jim to místní regulátoři povolili), ale teprve nyní společnost veřejnosti představí více než jednu verzi výsledných fotografií.

„Se Street View nyní můžete pozorovat růst významných bodů od postavení základů až k jejich dokončení,“ dodal Shet. „Tato nová funkce může také sloužit jako digitální časová osa současné historie. Můžete si dokonce prohlédnout různá místa v různých ročních obdobích a zjistit, jaké by to bylo prohánět se po italských dálnicích jak v létě, tak i v zimě,“ napsal.

Původním záměrem funkce Street View bylo jednoduše pomoci lidem najít novou lokaci, ale poslední dobou se stává oblíbenou především mezi těmi, jež rádi prozkoumávají svět z pohodlí svého křesla.

special_kyberutoky

Google do svých map přidává turistická místa nebo interiéry některých budov už delší čas, ale teprve nedávno oznámil, že začne používat nový algoritmus, který může z obrázků přečíst číslo domu a spojit ho s adresou, čímž se zlepší přesnost adres poskytovaných vyhledáváním na Googlu.