Hlavní navigace

Marvell ohlásil přelomový tříjádrový procesor pro tablety

24. 9. 2010

Sdílet

Tento čip má obsahovat dvě vysoce výkonná jádra a třetí úsporné s nízkým příkonem.

Nový čip od společnosti Marvell, označovaný jako Armada 628, má být podle výrobce přelomem z hlediska výkonu v aplikacích i při grafických operacích. Dvě jádra, určené pro vysoký výkon, jsou taktovaná na frekvenci 1,5 GHz, třetí jádro pak běží na 624 MHz. Čip má integrovaný grafický engine, který podporuje přehrávání 3D videa.

Čip Armada 628 je postaven na architektuře ARM a je optimalizovaný pro běh aplikací na více jádrech současně. Třetí jádro s nižší frekvencí je pak podle zástupců Marvellu určené pro běh rutinních uživatelských úloh a procesů. Čip již existuje ve formě vzorků a je k dispozici výrobcům tabletů a případně i smartphonů k testování.

Jedná se pravděpodobně o první případ představení tříjádrového procesoru pro tablety či smartphony, neboť ostatní výrobci jako Texas Instruments nebo Qualcomm zatím chystají jen dvoujádrové modely, které by se mohly objevit v prvních přístrojích v příštím roce. Tříjádrové procesory jsou sice novinkou v oblasti tabletů, ale na poli stolních PC je již delší dobu nabízí druhý největší hráč v oblasti x86 procesorů, společnost AMD. Podle ní jsou tříjádrové čipy vhodné zejména pro rozložení zátěže mezi hlavními aplikacemi a těmi, které běží v pozadí, jako je např. antivirus.

ARM, který licencuje design svých čipů dalším výrobcům, ovšem říká, že jeho procesory mohou být škálované na čtyř- i vícejádrové provedení, ale záleží na výrobcích samotných, zda chtějí takové procesory dělat.

Marvell tvrdí, že nový čip Armada 628 bude schopný přehrávat na jedno nabití baterie 10 hodin full HD videa v rozlišení 1080p či 140 hodin hudby. Dalším plánem tohoto výrobce je prosadit svoje čipy do oblasti serverů.