Hlavní navigace

MasterCard vyvinul kartu s displejem a klávesnicí

 Autor: © Andres Rodriguez - Fotolia.com
MasterCard prostřednictvím banky Standard Chartered v Singapuru začal nabízet novou interaktivní kreditní kartu, která má konkurovat bezdotykové technologii NFC.
Martin Stančík 11. 11. 2012

Sdílet

MasterCardKarta je opatřena tlačítkem pro vypnutí a zapnutí, displejem LCD a dotykovou číselnou klávesnicí. Podle výrobce přináší významný pokrok v oblasti zabezpečení oproti stávajícím kreditním a debetním kartám. Tzv. Display Card funguje následovně: uživatel ji vloží do terminálu stejně jako obyčejnou kartu a zadá PIN. Díky zapnutí karty stisknutím tlačítka ON systém ihned vygeneruje jednorázové heslo, které se na kartě zobrazí a musí být ihned zadáno na klávesnici. Zloději tak nebudou moci kartu zneužít, aniž by ji fyzicky měli u sebe.

Analytici poukazují na to, že MasterCard v Singapuru nepředstavil žádnou velkou technologickou novinku. Technologie v interaktivní kartě pouze nahrazuje token, jež až do teď banky kupovaly pro své zákazníky od třetích firem. Interaktivní kreditní karta tak má vygenerovat heslo v závislosti na PINu a čase, pomocí něho pak bude ověřena transakce.

Jelikož celý systém funguje na globální úrovni, je zde potenciál k tomu, aby kartu vydávaly banky po celém světě. Nepříjemností může být pouze to, že uživatel musí při nakupování zadat dvě čísla (PIN a jednorázově vygenerované číslo), což může způsobovat fronty. V budoucnosti by karty uživatelům měly také nabízet informace o jejich zůstatcích na účtech či posledních provedených transakcích, uvedl MasterCard. Z průzkumů totiž vyplývá, že více než padesát procent zákazníků by kartu, která umožňuje zobrazování zůstatku na účtu, používalo mnohem častěji.

„MasterCard je i nadále lídrem v oblasti platebních technologií. Od vydání první  papírové karty v padesátých letech minulého století, přes představení magnetických proužků a čipů EMV pro bezpečné, digitalizované platby, až po vydání nové interaktivní karty zůstáváme vedoucí firmou na trhu,“ uvedl Matthew Driver z MasterCard. Technologie pro novou interaktivní kartu dodala společnost NagraID Security ve spolupráci s firmou Gemlato.

Nutno podotknout, že karta s displejem LCD je po světě dostupná již několik let. V listopadu roku 2011 ji v tichosti začala vydávat turecká banka TEB. Podle analytiků Evropané nové digitální karty rychle přijmou, neboť jsou na zadávání PINu zvyklí. Pro americké zákazníky, kteří při svých nákupech místo zadávání PINu často pouze podepisují účtenku, však bude něčím novým. Konkurenční bezkontaktní technologie NFC umožňuje hladší, i když méně bezpečný způsob transakce. Není zatím jasné, jak rychle se nová karta od MasterCard rozšíří do našich končin.