Hlavní navigace

Máte problémy s Wi-Fi připojením? Poradíme! - 8.díl

15. 4. 2018

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Pokud řešíte problémy s bezdrátovým připojením přes Wi-Fi, pak je tento článek pro vás to pravé. Obsahuje totiž průvodce, který vám pomůže nalézt to nevhodnější řešení.

Předcházející díl

 

V tomto seriálu se budeme věnovat těm nejčastějším situacím, které zapříčiňují problémy s bezdrátovými sítěmi Wi-Fi a ukážeme vám, jak je řešit – ať už se jedná o vaši vlastní bezdrátovou síť, nebo se jen zkoušíte z libovolného zařízení připojit k nějaké jiné bezdrátové síti.

Připojení k bezdrátové síti je nestabilní (pokračování)

  • Zahlcená místní síť. Pokud se nacházíte v domě nebo v kanceláři, kde je provozováno více zařízení vysílajících bezdrátový signál, pak budete muset zajistit, aby i v tomto ne právě příliš ideálním prostředí vaše bezdrátové zařízení poskytovalo co možná nejkvalitnější připojení. Kromě síťových systémů typu mesh se typicky připojíte k bezdrátovému směrovači Wi-Fi a v něm namísto automatického nastavení vysílacího kanálu v každém pásmu vyberete konkrétní kanál sami. Takovým malým tajemstvím u bezdrátových sítí Wi-Fi je skutečnost, že zatímco u všech kanálů v pásmu 2,4 GHz mají úrovně signálu jedno stejné maximum, je pásmo 5 GHz rozděleno do tří hlavních částí, a až do roku 2014 měla každá část jinou maximální úroveň signálu. Kanály v nejnižším rozsahu (kanály 36, 40, 44 a 48) nemohly pracovat na více než pěti procentech maximální úrovně signálu nejvyšších kanálů (typicky 149, 153, 157 a 161). Pokud tedy nastavíte vysílání v pásmu 5 GHz na kanál 149, pak tím zvýšíte sílu signálu u zařízení, které není nastaveno tak, aby se řídilo podle nových pravidel, což je naprostá většina základnových stanic starých alespoň dva roky. (Pro diagnostiku bezdrátových sítí můžete použít i nástroj jako je například WiFi Explorer, který vám pomůže mimo jiné zjistit, kdo okolo vás vysílá).
  • Jeden speciální tip navíc: Používejte pásmo 5GHz vždy, pokud to jen trochu možné. Řada základnových stanic s podporou pásem 2,4 GHz i 5 GHz používá pro bezdrátové sítě v obou pásmech stejné názvy, aby usnadnil přechod mezi nimi. Z nich pak většina umožňuje použít pro každé pásmo jiný název bezdrátové sítě. Pokud chcete dosáhnout co možná nejrychlejšího připojení k bezdrátové síti s co možná nejsilnějším signálem, pak vám používání různých názvů bezdrátových sítí pro pásmo 2,4 GHz a 5GHz pomůže odstranit nekonzistentní stavy, kterých se můžete dočkat jako důsledek připojení k zahlcenému pásmu 2,4 GHz.

Používání složitého hesla je naprosto v pořádku a lze je jen doporučit. Nevýhodou je, že takové heslo se obtížně sděluje ostatním zájemcům o připojení k bezdrátové síti. Řešením je sdílení takového hesla pomocí textové zprávy, což je funkce, kterou nabízí řada soudobých bezdrátových směrovači, jako je například bezdrátový směrovač Linksys Velop

CS24

 

Pokračování

Byl pro vás článek přínosný?