Hlavní navigace

MAUZ – báječný nápad nebo naprostá zbytečnost?

8. 2. 2013

Sdílet

Veletrh CES 2013 poskytuje prostor jak zavedeným značkám, tak i „startupistům“, kteří sice mají (mnohdy jen v jejich očích) převratný nápad, ale schází jim finanční prostředky. Společnost Spicebox, která se specializuje na příslušenství k iPhonům, přijela na letošní CES 2013 s myší.

Na hraní i k prezentacím
Spicebox definuje MAUZ jako appcessory – hardwarový doplněk, který je nezbytný k fungování s ním dodávané aplikace na tabletu nebo smartphonu. A k čemu vlastně slouží? Poslat sms zdarma neumí, na rozdíl od Intoxicase vám ani pivo neotevře… Jedná se o myš, nebo spíše dálkové ovládání k jakémukoliv gadgetu.
K aktivaci postačí spuštění aplikace a připojení hardwarové části skrze klasický Lightning nebo Thunderbolt konektor. Displej vašeho iPhonu se v tu chvíli změní v celkem nekonvenční ovládací zařízení. Využijete jej jako klasickou myš k notebooku nebo k PC. Na rozdíl od podobných zařízení, nevyžaduje MAUZ přístup k internetu.
Běžná myš ovšem v sobě nemá polohový senzor. Ten přijde ke slovu především u práce s grafikou, protože objekt nenatáčíte jen ve dvou rozměrech, nýbrž ve třech, což nejvíce oceníte zejména u již zmíněné práce s grafikou nebo u her. Kdo si někdy hrál s Wii od Nintenda, ví, o čem je řeč. Ať už jste ve věku, kdy si platíte studentský tarif, nebo už hlídáte vnoučata, ovládání pohybem zkrátka baví každého.
Samozřejmostí je i rozhraní pro pohyb v powerpointových prezentací a zkratkové ovládání běžně používaných programů, např. Photoshopu nebo Skypu.
MAUZ rozumí i gestům (scrollování, přibližování) a dokáže se dorozumět nejen s počítači, ale i s tablety nebo chytrými televizemi.

Do výroby zbývá 135 tisíc dolarů
Aby MAUZ vůbec spatřil světlo světa, musí nejprve přes Kickstarter sehnat zhruba 135 tisíc dolarů. Až poté bude doplněk uveden do sériové výroby. Ti, kdo si jej předobjednali už nyní, se na něj můžou těšit na přelomu července (typ pro iPhone 4/4s) a srpna (iPhone 5). Pro starší modely se MAUZ vyrábět nebude.