Hlavní navigace

Maximálně jedny nebo dvoje Windows. Microsoft bude integrovat

28. 11. 2013

Sdílet

 Autor: IDG News Service
Microsoft sníží počet platforem Windows. Nejpravděpodobnější varianta je sjednocení systémů RT a Phone.

Společnost Microsoft má v plánu snížit počet svých operačních systémů. Na konferenci UBS Global Technology Summit to minulý týden prozradila Julie Larson-Greenová, šéfka divize zařízení a služeb.

Máme operační systém Windows Phone, máme Windows RT a máme plné Windows. Všechny tři mít nebudeme,“ řekla doslova.

Kdo půjde z kola ven?

S pravděpodobností hraničící s jistotou to nebudou plné Windows pro PC. Důvody jsou vcelku jasné, Microsoft pro ně nemá alternativu a osekanější verze pro mobilní zařízení je jednoduše nenahradí.

Zbylé dva systémy navíc sdílejí společný základ, jsouce postaveny pro architekturu procesorů ARM, a jejich postupné sloučení se nabízí jako velmi pravděpodobný význam „tajuplného“ sdělení Larson-Greenové.

Hranice mezi Windows Phone a RT by se mohly rozplynout podobně, jako se stírají hranice mezi telefonem a tabletem. Ani jedné platformě se na trhu příliš nedaří, ale trvající podpora ARM ze strany Microsoft ukazuje, že pro něj představuje strategický význam. Sjednoceny do jednoho by oba systémy mohly získat silnější pozici na trhu.

Nový obchod

V kontextu tohoto sjednocení se spekuluje i o spojení Windows Store a Windows Phone Store do jednoho obchodu. Představen by měl být na jaře a logicky se nabízí, že unifikovaný obchod se hodí k unifikovanému operačnímu systému pro všechna mobilní zařízení.

Zdroj: IDG News Service