Hlavní navigace

MeeGo definitivně ztrácí podporu Nokie

Společnost Nokia uvedla svůj první a zároveň také poslední smartphone N9 s operačním systémem MeeGo. Ten je kritizován zejména pro zastaralost použitého OS.
Martin Noska 30. 6. 2011

Sdílet

Linuxový operační systém MeeGo vznikl spojením platforem Moblin od Intelu a Maemo od Nokie, aby konkuroval moderním platformám od Applu a Googlu. Nicméně podle našich amerických kolegů oproti nim působí zastarale a zástupci společnosti Nokia již prohlásili, že MeeGo opustí i v případě, že bude mít smartphone N9 úspěch. To se víceméně očekávalo již od ohlášení partnerství s Microsoftem a Intel neskrýval svoje zklamání nad tímto krokem a přiznává, že mu tím klesne prodej mobilních čipů pro smartphony. Intel ovšem hledá partnery pro MeeGo jinde, i když analytici upozorňují, že ztráta podpory tak významného hráče, jako je Nokia, se nedá jen tak nahradit. Více najdete v článku Intel chce prorazit v oblasti smartphonů i bez Nokie.

Veškerá iniciativa společnosti Nokia se nyní upírá směrem k vývoji smartphonu s Windows Phone 7, přičemž snahou je dokončit jeho vývoj ještě v letošním roce. První informace o tomto přístroji již navíc před několika dny prosákly na veřejnost. Více viz článek Nokii unikly informace o prvním smartphonu s Windows Phone 7.

Co se týká modelu Nokia N9, tomu není po hardwarové stránce prakticky co vytknout – 3,9“ AMOLED displej s působivým rozlišením 854 x 480 bodů, sklo odolné proti poškrábání, polykarbonátové tělo, 8 megapixelový fotoaparát a také podpora mobilních platem NFC jsou poměrně zajímavými vlastnostmi. Podle našich amerických kolegů je ale problémem operační systém a také software, neboť pro MeeGo není k dispozici tolik aplikací, jako pro konkurenční platformy a také jsou přesvědčeni, že tento OS byl zastaralý ještě před uvedením modelu N9 na trh. Díky tomu tvrdí, že kupovat si smartphone o operačním systémem MeeGo nedává smysl a Nokia N9 je jakýmsi pohrobkem, který sice ukazuje mistrné zpracování po hardwarové stránce, ale nemá příliš čím oslovit po stránce softwarové.