Hlavní navigace

Memristory od HP způsobí revoluci v IT. Již brzy

9. 10. 2011

Sdílet

 Autor: © Brandon Seidel - Fotolia.com
Zástupce společnosti HP potvrdil účastníkům konference International Electronics Forum 2011 v Seville, že jeho firma bude mít do 18 měsíců připraveny nové paměťové čipy využívající technologii memristoru.

Tyto čipy by pak měly v první vlně nahradit primárně NAND flash paměti v Solid State Discích (SSD). Informaci potvrdil Stan Williams, který na vývoji pracuje, podle nějž mohou memristory úspěšně nahradit současné flash čipy, které trpí řadou neduhů.

HP již v současnosti podle Williamse vyrábí ve specializovaných továrnách wafery s novými čipy, které jsou k dispozici jako vzorky. Nové paměti mají přinést zejména lepší poměr výkonu a spotřeby a také rychlejší spouštění systému. Paměti založené na technologii memristoru se nevymažou při odpojení od elektřiny a mohou asociovat informace podobně jako lidský mozek. Memristor navíc podle studie v časopise Nature od vědců z laboratoří HP uchovává i historii informací, které jím prošly.

Vynález memristoru byl ohlášen vědci z HP před několika roky, i když o jeho existenci se spekulovalo desetiletí. Řada analytiků jej označovala za dosud chybějící prvek v oblasti elektroniky, za „čtvrtý stavební kámen“ elektronických obvodů (po odporu, kondenzátoru a induktoru), neboť funkci memristoru nelze nahradit kombinací žádného z těchto zbylých prvků. Jedná se de facto o odpor s pamětí, ale zástupci HP již dříve informovali, že memristory mohou provádět také logické operace. Díky tomu čipy využívající memristory mohou fungovat jako procesor i jako storage současně. Jednoho dne by tak mohly být tyto dvě oddělené kategorie komponent spojeny v jednu.

Na výrobě nových non-volatilních (energeticky nezávislých) pamětí se HP již v minulém roce dohodlo s jihokorejskou firmou Hynix, která patří mezi největší hráče na trhu s paměťovými čipy, detaily najdete v článku Paměti ReDRAM založené na memristoru budou vyvíjet a vyrábět firmy HP a a Hynix.

Mluvčí společnosti Hewlett-Packard Elisa Greeneová našim kolegům z amerického Computerworldu potvrdila, že cílem její firmy je dostat na trh memristorové produkty do konce roku 2013, ale přesný termín ještě není stanovený. Vzhledem k tomu, že jde o zcela novou technologii, nelze podle Greeneové nic zatím říct s jistotou, nicméně výrobní firmy obou angažovaných společností budou pracovat na tom, aby se jim podařilo stanoveného cíle dosáhnout.