Hlavní navigace

Mercedes integruje Siri od Applu do vozů třídy A

29. 2. 2012

Sdílet

 Autor: © Kirsty Pargeter - Fotolia.com
Je to poprvé, kdy Apple dovolí využívat svou hlasovou technologii Siri ve spojení s hardwarem, který nevyužívá operační systém iOS. První ukázky těchto aplikací by měly být k vidění od 8. března na ženevském autosalónu.

Automobila Daimler chystá integraci hlasové technologie Siri do další generace Mercedesů třídy A. Využije k tomu speciální aplikaci, která také dokáže přenášet obraz z displeje iPhonu na displej vestavěný ve voze, aby bylo možno poslouchat hudbu, přepínat rozhlasové stanice nebo aktualizovat stav v sociálních sítích Facebook nebo Twitter.

Tato technologie nebude součástí standardní výbavy, řidiči – nebo spolujezdci – si navíc budou muset do svých iPhonů nahrát aplikaci Drive Kit Plus. Ta umožní ovládat telefon pomocí displeje vestavěného ve vozidle a ovladače umístěného na středové loketní opěrce mezi řidičem a spolujezdcem.

Aby se ale řidič nemusel rozptylovat ručním ovládáním a nemusel si pamatovat nějaké primitivní povely, bude moci využít Siri. Tato elektronická osobní asistentka umožňuje komunikaci s telefonem běžnou řečí, s její pomocí tedy bude moci řidič posílat textové zprávy, domlouvat jednání, přehrávat hudbu, získávat informace o trase nebo sledovat předpověď počasí. technologii Siri ale prozatím podporuje výhradně iPhone 4S, půjde tedy o její první nasazení ve spojení s jiným hardwarem, dokonce vybaveným motorem a čtyřmi koly.

Další aplikace – Digital DriveStyle – poskytne dále přístup k vlastním seznamům rozhlasových stanic, navigaci s aktuálními informacemi o provozu v reálném čase, online vyhledáváním zájmových bodů a 3D mapami od společnosti Garmin. Funkce vyhledání automobilu si zapamatuje, kde jste zaparkovali. Pokud tedy nezapomenete telefon, bude nalezení auta na přeplněných městských parkovištích doslova hračka.

Daimler si podle všeho oblíbil AppStore, protože na letošek plánuje uvedení desítky dalších aplikací pro Mercedesy a navíc údajně i samostatný obchod s aplikacemi určenými pro systémy integrované ve vozidlech. Půjde například o nástroj na hledání volných parkovacích míst nebo na sledování cen akcií na světových burzách. Tyto aplikace ale nebudou uloženy ve vozidlech. Daimler pro ně připravil speciální cloudové řešení, které umožní například automatické aktualizace aplikací. Palubní počítače Mercedesů kvůli tomu budou potřebovat stálé připojení k internetu. Vozidla ale nebudou muset mít vlastní SIMkartu, protože data budou přebírat z chytrého mobilního telefonu pomocí rozhraní Bluetooth.