Hlavní navigace

Měsíc starý iOS 11 je už na půlce zařízení, Android je pozadu

25. 10. 2017

Sdílet

 Autor: Fotolia © Monkey Business
Po měsíci od vydání iOS 11 rychle překonává svého předchůdce a je už na více než polovině iPhonů a iPadů; rychlé osvojování výrazně kontrastuje s nejnovějším Androidem Oreo, který má teprve 1 % všech zařízení s Androidem, přestože na trhu je déle než iOS 11.

Mobilní systém Applu iOS 11 vyšel 19. září a do týdne od vydání už poháněl 30,2 % všech iPadů a iPhonů – iOS 10 v té době mělo 63,4 %.

O tři týdny později už drží iOS 11 pohodlnou majoritu. Nejnovější operační systém Applu si zachoval velice rychlou křivku osvojení a po měsíci svou předchozí verzi přesvědčivě překonal.

Podle analytické služby Mixpanel se míra osvojení iOS 11 dostala před iOS 10 v úterý 10. října; momentálně jej již má přes 53 % mobilních zařízení Applu oproti 39 % s iOS 10.

Ačkoli se tempo růstu může zdát drastické, oproti iOS 9 z roku 2015 je docela pomalé: rychlost osvojování tohoto systému zůstává nejrychlejší v historii Applu. Dva roky starý systém tehdy potřeboval pouhých 8 dní na překonání iOS 8 a po deseti dnech byl na 50 % iPadů a iPhonů. Po měsíci pak iOS 9 překonal 62% míru osvojení.

Letos může míru osvojení zpomalovat odlišný cyklus vydání iPhonů: iPhony 8 a 8 Plus tu již jsou, je však možné, že někteří zákazníci sáhnou až po nadcházejícím iPhonu X. Ten se začne prodávat 3. listopadu a je pravděpodobně, že alespoň někteří uživatelé Applu aktualizaci na nový systém pozdrželi, neboť jej stejně získají s novým iPhonem.

Oproti tomu Android 8.0 „Oreo“ Googlu vydaný 21. srpna je na pouhých 0,49 % zařízení s Androidem po dvou měsících od vydání. Android 6.0 je pak na 25,8 % zařízení, Android 7.0 na 22,6 %.

Což je výsledek, který odpovídá způsobu řešení ekosystému Google – povaha Androidu je silně fragmentovaná a různé mobily dostávají různé verze operačních systémů s odlišnými úpravami od výrobců.

Jako hlavní důvod pomalého osvojení vnímá fragmentaci i Jack E. Gold, hlavní analytik pro J. Gold Associates. „Nové verze Androidu nejsou obecně uživatelům vnucovány jako nové verze iOS,“ vysvětluje. „Většina starších zařízení s Androidem funguje roky a nejsou schopny na nejnovější verzi systém přejít. Obvykle jen 10 – 20 % zařízení má nejnovější verzi Androidu během prvních šesti až dvanácti měsíci; většina uživatelů má starší verze systému.“

Pomalé osvojování nových verzí systému tradičně vyvolává obavy o bezpečnost, ale většina výrobců zařízení tvrdí, že jim dodatečný čas na implementace nových verzí systému umožňuje nalézt tu nejflexibilnější strategii pro nalezení ceny zařízení od těch nejlevnějších po ty nejdražší. To podle Golda Apple příliš nedělá.

Cloud22

Ačkoli Android a Apple tvoří téměř 94 % z počtu mobilních operačních systémů na světě, Android je výrazně dominantnější – drží 73 % trhu. Více než 1,8 miliardy uživatelů smartphonů v roce 2016 využívalo právě Android, lze vysledovat z dat agentury Forrester Research.

Android by si měl svůj náskok udržet a o něco jej i posílit i letos, držet má 74 % trhu. Následovat jej bude Apple s 21 % a Windows Phone se 4 %.