Hlavní navigace

Mezi hackery se rozmáhá ransomware jako služba

20. 4. 2017

Sdílet

 Autor: Fotolia © Patrick Brassat
Bezpečnostní experty znepokojuje nový trend. Ransomware jako služba se dá koupit za necelých 4 500 Kč.

Kyberzločinci mohou do svého arzenálu přidat další snadno použitelnou zbraň. Ransomware kit Karmen, který se na černém trhu objevil k dostání za 175 dolarů, tedy necelých 4 500 Kč. Na pochybných internetových fórech ho nabízí rusky hovořící hacker s nickem DevBitox, na kterého upozornila bezpečnostní společnost Recorded Future,

Karmen podle ní spadá do kategorie ransomware-as-a-service – ransomware jako služba, která v poslední době zaznamenává znepokojující rozmach. Takový ransomware totiž mohou zneužít i začínající hackeři s minimálními znalostmi, kteří za své peníze dostanou celý balík webových nástrojů určených k vývoji jejich vlastních ransomware útoků.

Práci s Karmen usnadňuje jednoduše ovladatelné rozhraní skrz které mohou uživatelé ransomware modifikovat, k dispozici mají také rychlý přehled zařízení, které se jim podařilo napadnout, a k tomu pohled do „banku“, kde vidí, kolik už jim jejich kriminální aktivity vynesly.

Rusky komunikující DevBitox, pravděpodobně jen jeden z vývojářů zodpovědných za Karmen, tento hackerský kit nabízí na několika pochybných fórech s tím, že dostupné jsou ruská a anglická jazyková verze. Dle zjištění Recorded Future od loňského prosince prodal dvacet kopií, které byly vysledovány v Německu a v USA. Pořizovací cena 175 dolarů se platí jednorázově předem.

Cloud22

„Takto nízká cena umožňuje vydat se hackerskou cestou více lidem a pořizovatelům umožňuje nechat si sto procent toho, co se jim podaří z obětí útoků získat,“ konstatuje šéf Recorded Future Andrej Baryšev.

Na druhou stranu, ti technicky zdatnější, mohou svá data zašifrovaná skrz Karmen relativně snadno zachránit. Škodlivý kód je totiž postavený na Hidden Tear, opensourceovém ransomware projektu, který kyberzločinci již delší dobu používají k vývoji vlastních ransomwarových mutací a proti kterému se bezpečnostním expertům daří docela zdárně bojovat vydáváním bezplatných nástrojů pro rozšifrování „unesených“ dat.