Hlavní navigace

Micron chystá konkurenci pamětí Optane

29. 3. 2017

Sdílet

 Autor: Micron
QuantX, vlastní verzi superrychlé paměťové technologie 3D Xpoint, hodlá ještě letos uvést na trh Micron. V čem je lepší než srovnatelné řešení Intelu?

V poslední době se často mluví o vysokokapacitním SSD Optane od Intelu, které věští ještě masivnější rozšíření SSD. S technologií 3D Xpoint ale zdaleka nepracuje jen Intel -- ještě v tomto roce by se firma mohla dočkat konkurence.

Nejvážnějším soupeřem by prozatím mohla být společnost Micron, která výrobcům SSD poskytne svou QuantX technologii, jež je na Xpointu založená. Jde o logický vývoj, 3D Xpoint vyvinuly společně právě tyto dvě firmy. Technologie má potenciál nahradit současná SSD a v budoucnu i DRAM paměti.

Na rozdíl od Intelu však Micron nepracuje s možností produkovat vlastního úložiště; QuantX místo toho hodlá licencovat tradičním výrobcům. Zatím není jisté, kteří výrobci konkrétně QuantX využijí. Na žádost o bližší podrobnosti Micron zatím nereagoval.

Podle firmy bude technologie rovněž dostupná ve formě DDR pamětí. QuantX SSD Micronu mají dosáhnout kapacity až 1,4 Tb. Připojit je půjde do PCI-Express 3.0/NVMe slotů.

QuantX systémy by se od Optane mohly podstatně lišit. Micron spojuje své jméno se slibnými technologiemi typu Gen-Z, které QuantX potenciálně rozšíří z x86 serverů kupříkladu na ARM. Paměťová úložiště QuantX také disponují vlastními řadiči.

Cloud22

Stejně jako u Intelu však i tato SSD s největší pravděpodobností nejprve zamíří do podnikové sféry; Intel jako první už prodává Optane DC P4800X. Cenovka SSD lehce přesahuje 1 500 dolarů.

Vnitřní benchmarky Intelu prokázaly, že Optane dosahuje přibližně osmkrát vyšší čtecí a zapisovací rychlosti než běžná SSD. Zprvu Intel mluvil až o tisícinásobném rychlostním navýšení oproti dnes rozšířenému NAND flashi, později však firma osvětlila, že mluvila o jádru Xpoint technologie, nikoli o samotných SSD typu Optane.