Hlavní navigace

Micron zkoumá možnosti 20nm výrobní technologie

Micron se společně se svým taiwanským partnerem Nanya intenzivně věnuje výzkumu 20nm výrobní technologie. Uvažuje především o jejím využití na produkci paměťových čipů DRAM.
Filip Brůcha 4. 3. 2010

Sdílet

Od 20nm výrobního postupu si společnosti slibují především navýšení výkonu, snížení energetické spotřeby a nižší celkové náklady. „Technologický pokrok bude mít v příštích v letech velký vliv konkurenceschopnost společností na trhu s čipy DRAM“ uvedl ve svém prohlášení Jih Lien, generální ředitel taiwanského výrobce Nanya.

Když Lien mluví o konkurenci, má na mysli především společnost Samsung Electronics, současného světového lídra v oblasti spotřební elektroniky. Samsung do svých výrobních linek v současné době zavádí 30nm technologii, od které si například u 2GB DDR3 čipů slibuje až o 30 % menší energetickou spotřebu než jakou se nyní mohou pochlubit čipy vyrobené za použití 50nm procesu.

Za současného stavu má Samsung před společnostmi Micron a Nanya stále velký náskok. Ty do svých výrobních linek na produkci čipů DRAM totiž instalují teprve 42nm technologii, zatímco možnosti 30nm výrobního procesu jsou zkoumány v laboratořích v americkém Idahu. Pokud by se tak Micronu povedlo učinit z 20nm technologie životaschopný projekt, poměr sil na trhu s paměťovými čipy by se mohl rychle změnit.

Koncem ledna jsme vás také informovali o společném projektu společností Intel a Micron na výrobu nového flash paměťového čipu. Mělo by jít o první komerční čipový produkt vyrobený za použití moderního 25nm procesu. Více se dočtete v článku Intel a Micron začnou nabízet 25nm flash čipy.