Hlavní navigace

Microsoft a Red Hat: Spolupráce vyústila v certifikaci systémů

8. 10. 2009

Sdílet

Společnosti Microsoft a Red Hat počátkem letošního roku oznámily, že se vrhají do vod spolupráce. Po měsících testování teď hlásí: sklízíme první ovoce.
Oldřich Klimánek 8. 10. 2009

Na rozdíl od firem Novell, Xandros nebo Linspire (poslední dvě byly později sfúzovány), které s Microsoftem uzavřely rozsáhlejší dohody, jejichž součástmi je i patentová ochrana klientů, Red Hat přistoupil na jediné: z čistě praktických důvodů a s ohledem na požadavky klientely se s redmondskou společností dohodl na vzájemně interoperabilitě systémů v oblasti virtualizace. Obě korporace nyní hlásí, že dokončily testování a již plně podporují virtualizační prostředí, v němž se kombinuje Windows Server 2008 a Red Hat Enterprise Linux 5.4.

"V únoru 2009 šlo o docela velkou věc, protože dohoda o interoperabilitě mezi Microsoftem a Red Hatem nikdy předtím neexistovala," řekl Mike Evans ze společnosti Red Hat. Evans dále zdůraznil, že při spolupráci s redmondskou firmou zůstalo pouze u této záležitosti a že dohody nijak nepokrývají otázky finančních odměn nebo patentů.

"Jde čistě o testování interoperability," narážel Evans právě na firmy Novell a Sun Microsystems, které s Microsoftem podepsaly obsáhlejší smlouvy o spolupráci.

Virtualizace je podle Red Hatu zcela jinou otázkou a je nutné v této oblasti interoperabilitu zařídit. Virtuální prostředí jsou nedílnou součástí velkých firem a jejich datových center.

„Svět IT je směsí virtualizovaných a nevirtualizovaných prostředí. Red Hat pomůže svým zákazníkům rychleji nasadit virtualizované prostředí včetně smíšených prostředí Red Hat Enterprise Linux a Windows Server. Red Hat vyslyšel požadavky zákazníků, kteří nás žádali o interoperabilitu mezi našimi virtualizačními řešeními a řešením Microsoftu. Jsme rádi, že dnes můžeme můžeme oznámit, že díky spolupráci s Microsoftem došlo k podepsání smluv,“ řekl v únoru Mike Evans.

Spolupráce pomůže oběma stranám: obě platformy, Red Hat Linux i Windows, z ní budou těžit. Red Hat už nějakou dobu podporuje řešení od WMware a Microsoft na druhou stranu spolupracuje s Novellem a jeho operačním systémem SUSE Linux.

Microsoft veřejnost šokoval v červnu letošního roku, kdy oznámil vydání více než 20 000 řádků programových kódů pro jádro Linuxu, kódů, které právě měly zvýšit podporu Windows běžících v prostředí konkurenčních platforem založených na linuxovém kernelu. Ovšem ať už krok Microsoftu byl pro někoho více či méně překvapivý, od té doby Microsoft údajně nereaguje na připomínky vývojářů z konkurenčních firem, a protože tak není s to dodat nebo schválit potřebné patche (a že jich je už celá řada), hrozí, že jeho kódy nebudou do linuxového kernelu vůbec zařazeny.

Nynější certifikace interoperability mezi Red Hatem a Microsoftem zahrnují: Ověření Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 5.4, na němž běží hypervizor KVM (Kernel Virtual Machine) s Windows Server 2003, 2008 a 2008 R2 (hosti) a certifikace hostitelských platforem, pod nimiž běží Windows Server 2008 Hyper-V, Microsoft Hyper-V Server 2008, Windows Server 2008 R2 Hyper-V a Microsoft Hyper-V s Red Hat Enterprise Linux 5.2, 5.3 a 5.4.

skoleni31_1

Mike Neil, který je v Microsoftu generálním manažerem oddělení Windows Server a serverové virtualizace, na blogu napsal, že spolupráce se netýká pouze operačních systémů, ale že obě firmy vybraly určité aplikace, které budou doplněny technickou podporou, pokud poběží v certifikovaném virtualizačním prostředí.

Takovými aplikacemi z dílny Microsoftu jsou BizTalk Sever, Exchange Server, SharePoint a další. U Red Hatu se to týká JBoss Enterprise Middleware pod Hyper-V.