Hlavní navigace

Microsoft a spol. mohou číst vaše emaily

22. 3. 2014

Sdílet

 Autor: © fotogestoeber - Fotolia.com
Velcí provozovatelé internetových služeb si vyhrazují právo číst obsah uživatelských emailů v případě, že k tomu mají vážné důvody.

Případ propuštěného zaměstnance Microsoftu Alexe Kibkala, který s jistým francouzským blogerem sdílel kód Windows 8, Windows RT a interní Activation Server SDK, ukázal na zvláštní praktiky některých technologických gigantů. Microsoft totiž v rámci vlastního vyšetřování vstoupil do emailové schránky tohoto blogera a přečetl si jeho korespondenci s Kibkalem. Bloger používal službu Microsoftu Hotmail, která nyní funguje pod názvem Outlook.com.

Microsoft přitom jednal v souladu s vlastními pravidly. V těch se uvádí, že Microsoft může číst uživatelské emaily v případě, že tím chrání majetek společnosti. V případě emailové schránky francouzského blogera tomu tak bylo.

Microsoft však není jediný, kdo si vyhrazuje právo číst cizí komunikaci. Podobná zadní vrátka mají i v Applu, Yahoo nebo Googlu.

Yahoo po svých uživatelích požaduje souhlas s tím, že společnosti vědomě umožňují přístup do jejich emailové schránky a jejímu veškerému obsahu. Yahoo zde stejně jako Microsoft ještě dodává, že této možnosti využije pouze v nezbytných případech pro ochranu svých práv. Téměř identické znění mají v tomto bodě i pravidla Googlu a Applu.

Jediný, kdo se k možnosti číst cizí emaily vyjádřil, byl Microsoft. Yahoo, Apple a Google odmítli věc komentovat. Microsoft dokonce již stihl upravit svá pravidla tak, aby vstup do uživatelské schránky byl jen poslední možností.

Podle Charlieho Howea, ředitele společnosti Skyhigh Networks, která nabízí cloudové bezpečnostní řešení, je hlavní problém v tom, že jde v podstatě o legální aktivitu. Uživatelé se zpřístupněním vlastních dat souhlasí téměř u každé cloudové služby – ať už tak činí vědomě, či nikoliv. Platí totiž známé pravidlo, že pravidla téměř nikdo nečte.