Hlavní navigace

Microsoft aktualizoval Windows Azure a snížil ceny

14. 12. 2011

Sdílet

Microsoft se rozhodl pro aktualizaci svých cloudových služeb Azure. Mezi hlavní novinky patří nižší poplatky, větší možnosti pro objemy uložených dat a také rozšíření o open source aplikace.

Microsoft například zvyšuje množství dat, které mohou být uložena v SQL Azure na 150 GB z předchozích 50 GB, došlo také k zlevnění přenosu dat a uživatelé v Evropě a v Severní Americe nyní za každý přenesený GB zaplatí 0,12 dolarů oproti dřívějším 0,15 dolarů. Přibyly také informace v reálném čase o využití a účtování na portálu správy.

Microsoft také začíná testovat v rámci cloudových služeb Windows Azure řešení Hadoop pro práci s velkými objemy dat a další open source aplikace. Zatím se tedy jedná jen o omezené preview této platformy určené zejména pro testovací účely a Microsoft zatím neupřesnil, kdy zpřístupní službu v plném rozsahu.

Distribuce Hadoopu pro cloudové služby Windows Azure zahrnuje balík instalátorů, dále javaScriptovou knihovnu, která má vývojářům pomoci s úlohami v rámci MapReduce a také ovladače pro analýzu dat z Excelu a PowerPivotu v datovém skladu Hive.

Umístění Hadoopu do Azure není překvapením, protože Microsoft tento krok ohlašoval již v říjnu a na nasazení se s ním podílela společnost Hortonworks, která se oddělila od Yahoo a nabízí nyní distribuce Hadoopu.

Kromě Hadoopu začlenil Microsoft do služeb Azure i další open source technologie. Mezi ně patří třeba javaScriptová knihovna Node.js, kterou lze využívat pro tvorbu webových aplikací, které pak poběží v rámci služby Azure. Pro lepší využití Node.js uvolnil Microsoft vývojářský kit (SDK), který obsahuje kromě knihovny i Windows PowerShell a emulátor Azure. Vývojáři tak mohou tvořit a testovat svoje aplikace na vlastních strojích a až pak je nahrát do prostředí Windows Azure.