Hlavní navigace

Microsoft aktualizuje plán vývoje Windows Embedded

16. 11. 2012

Sdílet

 Autor: © Microsoft
Další verze vycházející ze systému Windows 8, by se měla objevit v prvním čtvrtletí příštího roku.

Ve středu Microsoft uveřejnil plány ohledně své rodiny produktů Windows Embedded jako součást své strategie cílící na trh vestavěných systémů s odhadovanou hodnotou cca 1 bilion dolarů. Windows Embedded Standard 8 a Windows Embedded Enterprise se zřejmě objeví na trhu v březnu příštího roku, následovat budou ve druhém pololetí Windows Embedded Compact 2013.

Produkty by měly přinést jednotlivé prvky a funkce Windows 8 do zařízení, jako jsou bankovní automaty, informační kiosky, reklamní displeje či dokonce průmyslové stroje. Podobná zařízení byla v minulosti limitována svým výpočetním výkonem, často bez potřeby komplexnějšího operačního systému. Spolu se zrychlováním procesorů se zvyšovala komplexnost elektroniky domácí i průmyslové. Podle analytické společnosti IDC trh s inteligentními vestavnými zařízeními v současnosti dosáhl hodnoty více než 1 bilionu dolarů, s potenciálem růstu na dvojnásobek v roce 2015.

Pro Microsoft je to dle středeční konference „fenomenální příležitost“. Jeho současný podíl na trhu je mezi 40 a 45 procenty a jeho systém používá přes 700 partnerských společností.

Zařízení běžící s novými verzemi Windows Embedded mohou stavět na zlepšeném uživatelském rozhraní, včetně nových paradigmat spojených s možnostmi dotekových ovládání. Přínosem funkcí pocházejících ze světa PC bude i lepší datová konektivita a pokročilá správa vytvářených sítí zařízení.

Mimo nové verze stávajících produktů se rodina vestavěných operačních systémů rozroste o členy určené pro nové trhy. Windows Embedded POSReady budou přejmenována na Windows Embedded 8 Industry a budou pokrývat i potřeby zdravotnictví, výroby a finančních sektorů. Beta verze bude dostupná v lednu příštího roku spolu s ranou verzí Windows Embedded 8 Automotive s očividným cílovým segmentem. Proti konkurenci tradičních výrobců etablované v daném oboru může Microsoft stavět právě dlouholeté zkušeností se sítěmi propojujícími inteligentní zařízení s intuitivním ovládacím rozhraním. Součástí nové strategie je snaha o vyvíjení ekosystému a možnosti dodávat kompletní systému pro koncové zákazníky, nikoli pouze izolovaná vestavná zařízení, jak tomu bylo dosud.