Hlavní navigace

Microsoft bojuje s Applem o podíl z příjmů v iOS

13. 12. 2012

Sdílet

 Autor: © Scanrail - Fotolia.com
Microsoft se snaží získat co největší podíl z příjmů za chystanou verzi Office pro iOS. Podle analytiků mu nezbude nic jiného, než přistoupit na podmínky Applu.

Obě společnosti projednávají podmínky pro umístění kancelářské sady Microsoftu do iOS App Store, zejména o jejich finanční stránku. Podle předchozího případu, kdy Microsoft ustoupil Applu v otázce poplatků za pronájem úložiště SkyDrive, se dá čekat, že Apple si může diktovat podmínky i v tomto případě.

Podle informací z blogu The Next Web, který působí v rámci deníku Wall Street Journal, „zdroje blízké Microsoftu“ informovaly o tom, že Microsoft nemohl aktualizovat svou aplikaci SkyDrive pro iOS od června tohoto roku. Microsoft totiž svým zákazníkům umožňuje dokoupit si prostor v cloudovém disku jiným způsobem než prostřednictvím App Store. Podle zásad tohoto obchodu s aplikacemi pro systém iOS totiž Applu náleží 30 % všech příjmů z aplikací, a to jak z nákupu placených aplikací, tak z nákupů v rámci aplikací.

Microsoft potvrdil zpoždění aktualizace SkyDrive, neprozradil ovšem jeho důvody. „Stejně jako další společnosti, i nás postihlo zdržení při schvalování aktualizace naší aplikace SkyDrive pro iOS,“ informovala mluvčí Microsoftu e-mailem. „Nyní jednáme s Applem a doufáme, že se nám podaří tento problém vyřešit,“ dodala.

Několik vývojářů informovalo o tom, že jejich aplikace pro iOS byly odmítnuty, protože obsahují funkci přihlášení do SkyDrive. Podle nich to Apple vysvětlil tím, že není možné provádět nákupy nebo kupovat předplatné mimo aplikaci samotnou. „Aplikace, které odkazují na externí mechanismus nákupů nebo registrací předplatného, budou odmítnuty,“ oznámili zástupci Applu jednomu z vývojářů a odkázali na část 11.13 pokynů pro schválení aplikace v App Store. Toto pravidlo tedy Apple vysvětluje tak, že není možné využívat aplikace jiných výrobců, které vyžadují přihlášení k účtu SkyDrive pomocí webu provozovaného společností Microsoft.

Microsoft o tomto problému ví, a proto již v únoru tohoto roku zařadil do „Známých problémů“ SDK Live Connect následující informaci: „Apple odmítl několik aplikací pro iOS obsahujících funkci Live Connect, protože přihlašovací stránka Microsoftu obsahuje odkaz na stránku registrace, na které si uživatel potenciálně může zakoupit prostor na disku SkyDrive.“

Podle některých informací brzdí stejný problém plány na uvedení aplikací sady Office pro systém iOS. Podle zdroje AllThingsD, který má informace ze „zdrojů obeznámených s probíhajícím vyjednáváním“, požaduje Apple 30% podíl ze všech registrací do služby Office 365 pořízených pomocí aplikací pro iOS. Microsoft se údajně snaží vyjednat lepší podmínky, Apple však stále trvá na svém standardním podílu.

To nepřekvapuje Wese Millera, analytika z agentury Directions on Microsoft, která se zaměřuje výlučně na Microsoft. „Apple trvá na svém podílu,“ napsal Miller. „Svých 30 % si tvrdě hájí. Neuspěl proti nim například ani Amazon, i když se velmi snažil.“ Miller tím odkazoval na aplikaci Kindle pro iOS, ze které musel Amazon odstranit odkaz na web svého elektronického knihkupectví.