Hlavní navigace

Microsoft byl obviněn ze sběru dat o poloze uživatelů

4. 9. 2011

Sdílet

Rozhořčená majitelka telefonu s Windows Phone 7 podala na Microsoft žalobu s tím, že firma prý sbírala data o její poloze aniž jí k tomu dala souhlas.

V žalobě podané Rebeccou Cousineauovou u federálního soudu v Seattlu se konkrétně uvádí, že data o pozici uživatele jsou vždy ukládána, pokud má smartphone zapnutou kameru. A to i v případě, že si vlastník v nastavení přístroje vybral, aby data ukládána nebyla.

Cousineauová žádá, aby soud přikázal Microsoftu zastavit sběr dat a aby firmu za tyto praktiky potrestal. Zástupci Microsoftu se k této žalobě zatím nijak nevyjádřili.

Microsoft se ovšem letos v podobné souvislosti již zodpovídal Sněmovně reprezentantů, kdy přiznal, že sbírá omezené množství informací nezbytných k určení polohy zařízení. Zástupci firmy ovšem tvrdili, že se tak děje vždy s výslovným souhlasem majitele smartphonu a cílem není tvořit sbírku údajů o tom, kde a kdy se určitý přístroj vyskytoval, ale umožnit tím využití některých funkcí spojených s lokalizací uživatele.

Smršť dotazů ohledně sledování uživatelů smartphonů letos rozpoutal Apple, který byl přinucen v updatu iOS automatické ukládání dat o poloze vypnout. Zde byly navíc údaje uloženy v nechráněném souboru, který se kopíroval při synchronizaci do počítače uživatele a zde se k němu mohla dostat jakákoliv další osoba, která na počítači následně pracovala. Také Google přiznal, že sbírá data z přístrojů s Androidem, ale podle něj tato funkce může být uživatelem vypnuta hned při prvním nastavování telefonu. Vypnutí je ale obvykle pro uživatele dilema, protože tím přijde o některé možnosti přístroje spojené s lokalizačními službami, jako je třeba možnost přidávání místa pořízení fotografie, vyhledání aktuální polohy na mapě či nalezení nejbližšího obchodu s určitým zbožím.

top100

sledování uživatele

Vizualizace dat vzniklých ukládáním informací o poloze uživatele iPhonu.