Hlavní navigace

Microsoft chce koupit Skype, detaily zveřejní dnes

10. 5. 2011

Sdílet

Očekává se, že dnes budou zveřejněny detaily akvizice Skypu Microsoftem v celkové hodnotě přesahující 7 miliard dolarů.

Podle reportů byla již včera dohoda mezi Microsoftem a společností Skype Technologies finalizována a konkrétní podmínky akvizice by měly být ohlášeny dnes. Wall Street Journal uvádí, že získání značky Skype může Microsoftu pomoci dále posílit na spotřebitelském trhu, což je jeho současná priorita.

O Skype se podle dřívějších informací zajímaly i firmy Facebook, Cisco a Google. O tom, jakým směrem se tento populární nástroj pro komunikaci po internetu bude pod křídly Microsoftu dále vyvíjet, nepadly zatím žádné informace.

Navzdory tomu, že Skype je globálně známou internetovou značkou, dostala se společnost v loňském roce do ztráty 7 milionů dolarů. Skype byl založen v roce 2003 a v současnosti v ní majoritní podíl vlastní investiční skupina Silver Lake, která koupila Skype v roce 2009 od společnosti eBay. Menšinový podíl ve Skypu mají i jeho zakladatelé Niklas Zennstrom a Janus Friis.

Zmíněný prodej před dvěma roky ovšem zkomplikovala série žalob ohledně peer-to-peer komunikační technologie, jež nebyla zahrnuta v prodeji společnosti Skype firmě eBay v roce 2005 za 2,6 miliardy dolarů. eBay si tuto technologii, který je pro Skype nezbytná, pouze licencoval. Niklas Zennstrom a Janus Friis pak následně práva na peer-to-peer technologii Skypu vyměnili za 14% podíl ve společnosti. Ten má tedy nyní při předpokládané sedmimiliardové výši odkupu celé společnosti Microsoftem hodnotu zhruba 1 miliardu dolarů.