Hlavní navigace

Microsoft chce využít blockchainu k zabezpečení vaší totožnosti

19. 2. 2018

Sdílet

 Autor: Fotolia © iconimage
Microsoft začal vyvíjet novou digitální ID platformu umožňující uživatelům spravovat na internetu jejich osobní informace prostřednictvím šifrovaného databázového hubu. Co je zásadní, platforma bude decentralizovaná, postavená na blockchain technologii.

Microsoft se dle vlastního vyjádření možnostem využití blockchainu a podobných technologií ve prospěch bezpečnosti a uživatelského soukromí věnuje už rok.

„Nová doba potřebuje nový model digitálních identit, vytvořený s důrazem na soukromí a bezpečnost jak ve virtuálním tak skutečném světě,“ uvádí produktový manažer Microsoftu Ankur Patel. „Než zadávat svá data do nespočtu aplikací a služeb, odkud jsou poskytována řadě dalších subjektů, je lepší mít bezpečný šifrovaný digitální hub, kde můžou mít uživatelé svá data uložena a snadno spravovatelná.“

V rámci těchto snah se Microsoft loni přidal k alianci s názvem ID2020, v níž několik společností spolupracuje na vývoji open-source blockhainového ID systému pro lidi postrádající kvůli svému ekonomickému či společenskému postavení zákonnou dokumentaci, v důsledku čehož nemohou například volit, účastnit se zdravotního pojištění nebo se vzdělávat.

A tento týden Microsoft prozradil některé z výsledků svého úsilí. Pilotním projektem vycházejícím ze zmíněné technologie by měla být cloudová aplikace Microsoft Authenticator, která už dnes umožňuje multi-faktorovou autentizaci.

„Už dnes naši aplikaci k ověření identity užívají denně miliony uživatelů. V další fázi do ní chceme zkusit přidat podporu decentralizovaných identifikátorů,“ říká Patel. V takovém systému by se na blockchainu nacházelo jen zahašované ID, reálná data o totožnosti uživatele by byla zašifrována a uložena na off-chain ID hubu. „Jakmile se nám toto podaří, aplikace a služby budou schopny interagovat s uživatelskými daty za využití běžných messagingových prostředků, skrz které uživatelé už jen udělí svůj souhlas.“

Cloud22

Ač Microsoft v současnosti plánuje ve velkém, využití blockchainu pro bezpečnost a autentizaci ve skutečnosti není ničím novým. Například estonská bezpečnostní společnost Guardtime využívá blockchain k vytváření tzv. Keyless Signature Infrastructure (KSI), jakožto alternativy k běžné PKI.

Už v roce 2016 svou technologií zabazpečila zdravotní záznamy milionu Estonců a ve svém oboru patří k nejúspěšnějším na světě. Podle analytické společnosti G2 Crowd lze očekávat, že na blockchainové zabezpečení letos přejde celá řada firem zabývajících se správou databází, v budoucnu se pak prý dá očekávat jeho využití i na úrovni vlád, nejen v oblasti zdravotnictví.