Hlavní navigace

Microsoft chystá kompilátor jako službu

16. 9. 2011

Sdílet

 Autor:
Nový typ kompilátoru s kódovým označením Project Roslyn přináší flexibilitu dynamických jazyků do C# a Visual Basic. Navíc bude nabízen v modelu compiler-as-a-service.

„Tento projekt je o přepracování toho, co kompilátory dělají,“ řekl Anders Hejlsberg na konferenci Build. „Cílem je kompilátor otevřít a zpřístupnit všechna jeho data vývojářům, kteří je tak budou moci dále využít.“

Roslyn je kompilátor pro programovací jazyky C# a Visual Basic obsahující rovněž sadu API, které mohou vývojáři použít pro doladění svého kódu. V podstatě jde o model podobný projektu Mono, ve kterém jsou data, která kompilátor o programu vygeneruje, ukládána znovu do knihovny.

Dnešní komerční překladače jsou podle Hejlsberga černé skříňky. Překladač je program, který převádí zdrojový kód do binárního spustitelného tvaru. Při tom generuje velké množství informací, ke kterým však vývojář často nemá přístup. „Roslyn tato data zpřístupňuje,“ vysvětluje Hejlsberg. Vývojáři mohou výstup z programu použít například k jednodušší refaktoraci či reorganizaci kódu a přidání funkcionality C# a Visual Basic do programů napsaných v jiných jazycích. Stejně tak ale přináší funkcionalitu dynamického programování do těchto statistických jazyků.

Hejlsberg na konferenci také předvedl několik pokročilých funkcí, které Roslyn nabízí. Například jak lze do rozhraní příkazové řádky zadat kód a spustit jej přímo proti překladači, přičemž to samé jde udělat také se skripty. Dále ukázal, jak Roslyn dokáže konvertovat kód napsaný ve Visual Basic do C# a naopak.

Příští měsíc by měla být podle Hejlsberga k dispozici verze CTP (Community Technology Preview). Zatím však neprozradil, kdy se Roslyn stane také součástí Visual Studio IDE.