Hlavní navigace

Microsoft dal k nahlédnutí Windows Embedded 8

7. 3. 2012

Sdílet

 Autor: © Microsoft
Po preview verzích Windows 8 a Windows Server 8 si uživatelé mohou vyzkoušet také operační systém Windows Embedded Standard 8.

Windows Embedded Standard 8 se od spotřebitelsky zaměřených verzí Windows 8 v základních věcech příliš neliší. Operační systémy mají společné prvky, které mají usnadnit práci vývojářům a systémovým tvůrcům.


Jak už však z názvu vyplývá, tato verze je určena pro vestavěné systémy – malé výpočetní a na senzorech založené elektronické komponenty sloužící k shromažďování dat a vykonávání automatizovaných jednoduchých úkolů. Taková zařízení jsou již celkem běžnou součástí mnoha spotřebitelských i průmyslových aplikací. Najdeme je například v prodejních automatech, ledničkách, digitálních hudebních přehrávačích a stále častěji také v autech.


S tím, jak se neustále zmenšuje velikost procesorů a klesají jejich energetické nároky, bude podobných zařízení jen přibývat. IDC dokonce předpovídá, že v roce 2015 se na tomto trhu protočí již více než 2 bilióny dolarů. Microsoft se chce s Windows Embedded zaměřit hlavně na jednu konkrétní část tohoto trhu, a sice na inteligentní systémy, které kombinují výpočetní výkon se sítěmi a cloudem. “OS Windows Embedded Standard 8 byl navržen tak, aby reagoval na potřeby tohoto velkého a heterogenního trhu,” tvrdí společnost.

ICTZ23


Systém byl proto rozdělen do samostatných, avšak interoperabilních komponent, s kterými se dá podle potřeby snadno manipulovat. Výrobci si tak mohou přizpůsobit uživatelské rozhraní svým standardům. Pro specifické potřeby některých průmyslových odvětví Microsoft připravil i několik přednastavených modulů. Systémoví správci mohou Windows Embedded 8 ovládat pomocí Universal Configuration Tool a to jak lokálně, tak i přes síť. Softwarový balík navíc obsahuje modul vývojáře, který představuje snadný způsob, jak do systému dostat software třetích stran.


Velkou výhodou systému je podle Microsoftu také to, jak moc je podobný klasickým Windows 8. Samozřejmostí je přítomnost rozhraní Metro a systém používá i stejné bezpečnostní prvky. Pro vývoj aplikací pro Windows Embedded pak mohou vývojáři používat stejné nástroje, jaké by použili pro Windows 8.