Hlavní navigace

Microsoft definitivně prohrál patentový spor o XML

13. 3. 2010

Sdílet

Microsoft neuspěl se svým odvoláním u federálního soudu. Ten potvrdil předchozí verdikt, podle kterého Microsoft vědomě porušil patentová práva kanadské společnosti i4i na technologii XML.

Podle dřívějšího rozsudku nižšího soudu je Microsoft povinen zaplatit pokutu ve výši 290 miliónů amerických dolarů. Kromě toho musí přestat s distribucí těch verzí aplikace Word, které spornou technologii XML obsahují. Druhou podmínku nakonec vyřešil rychlým vydáním opravné aktualizace, ovšem s výši pokuty se hned tak smířit nehodlal. Požádal proto o přehodnocení této částky u odvolacího soudu.

„Na základě předložených důkazů dospěla porota k závěru, že Microsoft patentová práva i4i porušil úmyslně“ napsal federální soud ve svém prohlášení. Odkazuje se při tom na důkazy, podle kterých se zaměstnanci Microsoftu měli zúčastnit prezentace softwaru společnosti i4i a při této příležitosti obdrželi i informace potřebné k jejímu zakoupení. Podle soudu si byl tak Microsoft existence patentu dobře vědom a neudělal nic pro to, aby zaručil, že implantace jeho “vlastního“ XML do aplikace Word nebude tento patent porušovat.

Mezi důkazy patří i kopie některých interních e-mailů Microsoftu. V nich zaměstnanci mluví o technologii od i4i jako o zastaralé a spolupracovat s touto společností tak prý není potřeba. V jednom e-mailu se pak například píše: „Viděli jsme je (produkty i4i) již před nějakým časem a setkali jsme se i s jejich tvůrci.“

I přes zamítavé stanovisko odvolacího soudu však celému případu nemusí být konec. Microsoft má ještě několik možností, jak se proti uloženým opatřením bránit. Zda je však využije, zatím není jasné.