Hlavní navigace

Microsoft: dejte IE druhou šanci

18. 8. 2014

Sdílet

 Autor: © Microsoft
Vývojáři a programoví manažeři Microsoftu ve čtvrtek na Redditu apelovali na uživatele, aby dali jejich webovému prohlížeči Internet Explorer druhou šanci.

Vývojáři v rámci seance s názvem „Ask Me Anything“ (Ptejte se mě na cokoli) potvrdili končící podporu IE8 a uvedli, že pro Internet Explorer budou nově pravidelně uživatelům zpřístupňovány nejen bezpečnostní aktualizace, ale i nové funkce. A vývojáři potvrdili i něco, o čemž se již dlouho spekulovalo – Microsoft uvažoval, že název svého prohlížeče zcela změní, aby nový prohlížeč distancoval od jeho negativní reputace.

Podle společnosti Net Applications má Internet Explorer na počítačích na celém světě 58% podíl, zatímco konkurenční Google Chrome ovládá pouze 20 % trhu s prohlížeči. Kdysi však IE dominovalo mnohem více. V lednu 2005, kdy Computerworld začal zaznamenávat data od Net Applications, držel IE 89 % trhu a na druhém místě byl Firefox od Mozilly s pouhými 6 %. Od té doby se podíl IE na trhu pravidelně snižuje. Na otázku, proč tomu tak je, mají odborníci jednoduchou odpověď: Microsoft se před více než deseti lety prakticky rozhodl ukončit vývoj svého prohlížeče, neboť si myslel, že válku prohlížečů již definitivně vyhrál.

Nyní však vývojáři chtějí, aby uživatelé Windows dali IE novou šanci. „Ve velké většině případů se uživatelé rozhodnou nepoužívat IE kvůli špatné zkušenosti z minulosti. Tehdy však pracovali se zcela jiným Internet Explorerem,“ uvedl Jonathan Sampson z Microsoftu. „Naším úkolem je tak nyní změnit přístup uživatelů po celém světě.“ Na otázku, zda Microsoft někdy uvažoval nad změnou jména svého prohlížeče, Sampson uvedl, že „toto téma jsme interně zvažovali a kdo ví, co budoucnost přinese.“ Někteří účastníci debaty pak ocenili nedávné rozhodnutí Microsoftu přestat po lednu 2016 vydávat bezpečnostní aktualizace pro starší verze IE, díky čemuž by uživatelé měli přejít na novější (tj. rychlejší a bezpečnější) verze tohoto prohlížeče.

Účastníci diskuze se dotkli také zrychleného cyklu vydávání aktualizací. Microsoft dříve oznámil, že bude uživatelům Windows pravidelně zpřístupňovat nové funkce – a tato politika se bude vztahovat také na IE. „Od IE verze 11 budeme využívat náš měsíční aktualizační cyklus v rámci Patch Tuesday ke zveřejňování více než jen bezpečnostních funkcí,“ uvedl Jacob Rossi z Microsoftu. Americký gigant tak chce najet na stejný systém, který u svých prohlížečů používají Google či Mozilla. „Vývoj jsme značně urychlili,“ dodal Rossi. „Ze dvou let na 18 měsíců a pak na 12 měsíců (mezi IE10 a IE11). Zlepšujeme se, ale je před námi stále dost práce.“