Hlavní navigace

Microsoft dnes uvolní bezplatný balík pro zabezpečení Windows

29. 9. 2009

Sdílet

Nová sada programů pro zajištění kompletní ochrany systémů Windows Microsoft Security Essentials, známá také pod kódovým označením Morro, bude během dneška dostupná ke stažení.

V minulých dnech se internetem šířily spekulace, že Microsoft už brzy vydá svůj nový software pro ochranu Windows. Redmondská společnost nakonec včera večer potvrdila, že balík skutečně vydá – a dostupný má být již dnes.

"Software Microsoft Security Essentials bude vydán zítra," uvedla mluvčí Microsoftu.

Sadu si budou moci nainstalovat uživatelé operačních systémů Windows XP, Windows Vista a nových Windows 7. Instalátor by měl být velikost 4,7 MB.

Frekvence zpráv o uvolnění finální verze skoro rok vyvíjeného balíku programů se zvyšovala během včerejška, kdy několik online magazínů a blogerů tlumočilo informace od důvěryhodných zdrojů přímo z Microsoftu. Pro mnohé je překvapivé, že Microsoft vydání softwaru oznámil poněkud suše a bez jakékoli předchozí propagace.

Beta verze Security Essentials, dosud známá pod krycím jménem "Morro", byla od konce června letošního roku dostupná jen vybrané skupině testerů. Nahrazuje již neexistující a placený balík Windows Live OneCare, jehož kvůli nízkému zájmu uživatelů Microsoft z trhu ke konci června stáhl. OneCare se navíc nesetkával ani s nijak kladným ohlasem a odborníci mu vyčítali i špatnou úspěšnost v detekci malwaru a od toho se odvíjející chabé zabezpečení Windows.

Microsoft prezentuje Security Essentials jako základní antivirovou a antispywarovou ochranu, která na rozdíl od jiných komerčních produktů konkurenčních firem má být méně náročná na operační paměť a zabírá na disku i méně místa.

Firmy vyvíjející software pro ochranu počítačů už dříve v reakci na ukončení prodeje OneCare prohlásily, že Microsoft jim na trhu placených aplikací tohoto typu nedokáže konkurovat, a proto se chystá svůj nový balík zpřístupnit uživatelům zdarma.

O tom, že by bezplatná sada Security Essentials mohla přivodit starosti firmám proslulých značek, jako je Kaspersky, Symantec, McAfee či Trend Micro, odborníci pochybují. "Nebude to taková aplikace, která by Symantec nebo McAfee dostala ze hry," uvedl Andrew Storms ze společnosti nCircle Network Security. "Microsoft se v této oblasti ještě stále musí nějak předvést. Například si vezměte Windows Defender, který je zdarma. Rozhodně to není ale ten nejlepší dostupný software pro ochranu před spywarem."

Andres Storms si klade i otázku, jak bezplatné programy na ochranu Windows ovlivní vztahy Microsoftu s výrobci komerčního antimalwarového softwaru, se kterými v oblasti bezpečnosti Windows spolupracoval.

„Symantec a další společnosti začaly Microsoftu poskytovat informace o nebezpečích hrozící Windows, což má uživatele lépe ochránit před různými bezpečnostními hrozbami. Jestliže Microsoft začíná svým partnerům lézt do zelí, ovlivní to jejich spolupráci a sdílení informací?“

Balík Microsoft Security Essentials bude dostupný na webové adrese http://www.microsoft.com/security_essentials.