Hlavní navigace

Microsoft: IE9 je energeticky nejúspornější prohlížeč

31. 3. 2011

Sdílet

 Autor:
Podle Microsoftu je nejnovější Internet Explorer energeticky méně náročný, než jeho konkurenti.

Společnost Microsoft zveřejnila testy, které srovnávají spotřebu IE9 ve srovnání s prohlížeči od Applu, Googlu, Mozilly a Opery. Jedná se tak o novou formu protiútoku, neboť zejména Mozilla, která jen několik dní po uvedení IE9 vypustila konkurenční Firefox 4, ostře Microsoft napadá s tím, že jeho prohlížeč není rozhodně moderní. Microsoft chce ukázat opak.

Test, který proběhl na notebooku s Windows 7 a 56watt/hodinovou baterií, údajně ukázal, že s IE9 vydržel běžet 3 hodiny 45 minut zatímco s Firefoxem 4 to bylo jen 3 hodiny 35 minut. Další prohlížeče dopadly ještě mnohem hůře – například s Chrome 10 notebook vydržel jen 2 hodiny 56 minut, se Safari verze 5 to byly 2 hodiny 55 minut a nejhůře dopadla Opera 11, kdy notebook údajně vyčerpal svoji baterii již po 2 hodinách a 43 minutách práce v tomto browseru. To je více než hodinový rozdíl oproti IE. Detailní výsledky a popis testu najdete na blogu Microsoftu.

Hodnotu celého testu ovšem trochu snižuje skutečnost, že není vytvořený nezávislou organizací a například již Opera proti němu vyslovila svoje námitky. Naopak Mozilla potvrdila, že je výsledkem potěšena a podle ní si Firefox vedl dobře. Celkově Mozilla může být s dlouho vyvíjeným Firefoxem 4 poměrně spokojena, protože zájem o něj je poměrně vysoký a od svého uvedení zaznamenal již téměř 50 milionů stažení (počítadlo najdete na adrese http://glow.mozilla.org/). Tento týden také Mozilla uvedla finální verzi Firefoxu pro OS Android, více o něm najdete v článku Firefox 4 je k dispozici už i pro Android.

Zástupci Microsoftu nyní výsledek propagují s tím, že doufají, že i ostatní výrobci browserů jej budou následovat tímto směrem. Nejnižší spotřebu pak odůvodňují rychlostí, kdy údajně nejrychlejší browser provede požadované úkony nejrychleji a nespotřebovává tolik energie a jako argument používají hardwarovou akceleraci grafiky v IE9. Tou disponuje i Firefox a částečně pak také Chrome.

Byl pro vás článek přínosný?