Hlavní navigace

Microsoft inovuje Azure o řadu nových funkcí

15. 12. 2014

Sdílet

 Autor: © boscorelli - Fotolia.com
Microsoft oznámil, že uživatelé jeho služeb Azure se tento týden dočkají hned několika novinek.

 

Uživatelé, kteří na cloudu Azure používají virtual machine (VM), si nyní ke zlepšení výkonu mohou v rámci služby Premium Storage vybrat dva nové způsoby využívání SSD. Premium Storage uživatelům umožňuje napevno přiřadit jeden či více SSD disků k VM, díky čemuž uživatelé získají až 32TB místa na rychlých discích.

Na nich pak lze spouštět aplikace, které vyžadují vyšší výkon a normálně by proto na cloudu neběžely - například SQL Server, Oracle Database, MySQL, SAP Business Suite nebo Dynamics.

Disky služby Premium nabídnou až 5000 IOPS a 200Mbps se spožděním méně než jednu milisekundu. Azure automaticky uchovává tři kopie dat uložených skrze Premium Storage v datacentrech ve stejném samém regionu.

Uživatelé, kteří preferují službu Azure SQL Database namísto, aby se starali o vlastní SQL Server na Azure, mohou nyní využít 14 nových funkcí v prámci tzv. "preview" módu. SQL Azure Database nyní například umožňuje vytvářet databázové aplikace s využitím funkcí T-SQL a další nové funkce mají usnadnit přemisťování stávajících aplikací SQL Server na SQL Azure Database. Microsoft také představil několik nových funkcí, které mají usnadnit přesun in-house systémů na cloud – sloužit k tomu má především služba Azure Remote.

Novinkou jsou i dvě nové funkce Azure Active Directory, které mají propojit firemní infrastrukturu s cloudem. Azure AD Proxy umožňuje vzdálený přístup k webovým aplikacím (včetně Outlook Web Access a SharePoint) běžících na Azure, pomocí jediného přihlášení. Azure AD Sync pak slouží nejen k synchronizaci uživatelských jmen a hesel mezi AD a cloudovými službami jako Office 365, ale také k resetům hesel bez nutnosti použít speciální službu určenou ke správě hesel.

Po zapnutí nové funkce Password Write-Back si mohou uživatelé jednoduše měnit svá hesla prostřednictvím online portálu a systém se postará o jejich automatickou synchronizaci. Další novinkou je možnost přidávat pro reset bezpečnostní otázky.

Novinkou v "preview" módu je i Administrative Units, který využívá PowerShell k vytvoření skupin pro správu toho, kdo má jaká administrátorská práva a přístup k jakým aplikacím. Podle Microsoftu si o tuto funkci řada firem dlouho říkala. Menší firmy pak žádaly, aby si mohly koupit Azure AD Premium samostatně online a nejen jako součást Enterprise Agreement. Microsoft proto od nynějška umožňuje zakoupit tuto službu skrze Office 365. Na portálu Azure bude Azure AD Premium možné zakoupit během několika měsíců.