Hlavní navigace

Microsoft končí s podporou Office 2010. Jak dál? - 1.díl

21. 12. 2019

Sdílet

 Autor: PCWorld.com
Určitě si poradíte: Je tolik možností a některé z nich vás nebudou stát ani korunu!

Office 2010? Myslíte si, že tuto verzi už nikdo nepoužívá? Budete se divit, ale není to tak docela pravda. Podle průzkumu prováděného před několika lety, konkrétně v roce 2017, používalo podle IT komunity Spiceworks kancelářský balík Office 2010 celkem 83 procent dotazovaných firem. U většiny firem se přesněji řešeno používá směsice nejrůznějších verzí Office, v nichž třeba ještě starší Office 2007 podle prováděného průzkumu používá celých 68 procent, takže tato verze patří mezi druhou nejpoužívanější verzi Office hned právě po Office 2010.

Je zřejmé, že posun v čase o dva roky a rovněž neutuchající snaha Microsoftu přinutit uživatele k přechodu na předplatné Office 365 učinila svoje, nicméně je velmi pravděpodobné, že kancelářský balík Office 2010 je velmi oblíbeným produktem i dnes. A pokud třeba právě vy patříte mezi uživatele Office 2010, určitě jste už po spuštění programu Word nebo jiného programu z tohoto kancelářského balíku zhlédli na svém monitoru v podobě vyskakovacího okna upozornění na ukončení podpory.

Tato zpráva objevující se ve všech programech kancelářského balíku Office 2010 vás upozorňuje na ukončení podpory ke dni 13. října 2020

Ano, je to tak: Podpora pro kancelářský balík Microsoft Office 2010 končí dne 13. října 2020. A to znamená žádnou další podporu, žádné další bezpečnostní aktualizace a ani žádné aktualizace funkcí.

Pozitivní na tomto neblahém faktu je alespoň to, že máte spoustu možností, jak se s ukončením podpory vyrovnat, a přitom většina z těchto variant je z pohledu finančních nákladů relativně příznivá. Jsou zde ale samozřejmě i negativa, z nichž asi největší je skutečnost, že každá nová verze se stále více přibližuje k produktům založeným na bázi předplatného, což ve svém důsledku může znamenat, že postupem času bude jedinou možností právě předplatné.

Pojďme se tedy podívat, jaké možnosti máte po ukončení podpory Office 2010 vůbec k dispozici:

Logo Microsoft Office 2010

Co se stane, když budu Office 2010 používat i nadále?

Pokud se používání Office 2010 nechcete za žádnou cenu vzdát, pak jej samozřejmě můžete používat i dále, ovšem musíte se smířit se všemi riziky, která z toho plynou. Vzhledem k tomu, že firma Microsoft už nebude poskytovat tomuto softwaru žádnou podporu, tj. nebude opravovat žádné případné další nalezené chyby a problémy bezpečnostního charakteru, budete potřebovat skutečně pečlivý a nekompromisní software pro ochranu počítače. Dále se budete muset nějakým způsobem vypořádat s případnou nekompatibilitou s některými novějšími programy a formáty souborů. Na druhou stranu si stačí uvědomit, že prakticky všechny produkty operačního systému Windows je možné exportovat nezávisle na jejich vzájemné kompatibilitě.

CS24

 

Pokračování

Byl pro vás článek přínosný?