Hlavní navigace

Microsoft koupí Skype za 8,5 miliardy dolarů

10. 5. 2011

Sdílet

 Autor:
Microsoft začlení služby Skype do své nabídky, mimo jiné do Windows Phone telefonů a do herní konzole Xbox.

V poslední době se kolem Skype objevila spousta dohadů, hovořilo se o tom, že o něj mají zájem giganti jako Facebook, Google či Cisco. Nakonec to však dopadlo tak, že tohoto významného internetového telekomunikačního operátora koupí Microsoft, který nepatřil ke společnostem, o kterých by se uvažovalo v první řadě zájemců.

Dohodnutá cena je 8,5 miliardy amerických dolarů (~144 miliard korun), což je poněkud překvapující vzhledem k tomu, že lucemburská společnost Skype má dluh 686 miliónů dolarů, ten Microsoft také převezme. Nicméně vedení Microsoftu si možná říká, že lepší je vlastnit firmu než dolary ztrácející na hodnotě.

Na převzetí se dohodla vedení obou společností, to znamená, že prozatím ve vedení Skype zůstane dosavadní ředitel Tony Bates. Společnočně s Steve Ballmerem, šéfem Microsoft, zveřejní podrobnosti na chystané tiskové konferenci.

Po začlenění zakomponuje Microsoft podporu pro Skype do své herní konzole Xbox i možnost ovládání pomocí ovladače Kinect. Zkrátka nepřijde ani mobilní operační systém Windows Phone, Skype bude ve výsledku propojené se službami Microsoftu Lync, Outlook a Xbox Live.

Skype založili Niklas Zennström a Janus Friis, v roce 2005 ji pak získal aukční gigant eBay. Snaha o propojení aukčního portálu a Skype však selhala, a tak eBay Skype v roce 2009 prodal investičnímu konsorcii, jehož členky byli i zakladatelé Skype.

Skype je nejznámější klient pro telefonování po internetu (VoIP - Voice over Internet Protocol), které nabízí zdarma, poplatky si účtuje za volání z telefonů. Později přidal i funkci videotelefonování a nejnověji se používá i ve verzi pro mobilní telefony (k nelibosti telefonních operátorů, kterým tam unikají poplatky za hovory).

Microsoft nabízel podobnou službu s možností volání z počítače na telefon pod značkou Windows Live Call, ostatní funkce (posílání textových zpráv, volání mezi počítači a video telefonování) nabízí dobře známá služba Windows Live Messenger.

Byl pro vás článek přínosný?