Hlavní navigace

Microsoft má nepatrný, přesto významný podíl na vývoji Linuxu

4. 4. 2012

Sdílet

Výrobce komerčních operačních systémů se poprvé objevil na seznamu významných přispěvatelů k vývoji svobodného Linuxu.

Linux běží na velkém množství smartphonů, televizí, superpočítačů a především desktopů, a každému tak přijde jeho existence jako naprosto samozřejmá věc. Jen málokdo však ví, díky komu se tento operační systém na podobná zařízení vůbec dostal. Kdo stojí za jeho vývojem?

Organizace Linux Foundation v tomto týdnu vydala aktualizovaný seznam, který na výše uvedenou otázku odpovídá. Hlavní přispěvatelé se od vydání loňského seznamu příliš nezměnili, přesto přináší zpráva jedno překvapení. Tím je Microsoft, který se umístil na sedmnáctém místě. Podle oficiálních čísel se na vývoji Linuxu podílí asi z jednoho procenta, přičemž touto měrou měl konkrétně přispět k vývoji linuxového jádra. Pro společnost, která Linux kdysi nazvala rakovinou, jde o celkem zajímavý posun.

Kromě pracovníků Microsoftu, kteří mají na svědomí 688 změn, se o vývoj Linuxu v současné době stará velké množství další lidí. Podle Linux Foundation jde o skupinu více než tisícovky vývojářů běžně působících v dvou stovkách různých společností. Od roku 2005 pak se přitom do vývoje kernelu zapojilo již kolem 8 tisíc vývojářů. Zajímavé je také to, jakou měrou se vývojáři na vývoji podílejí. Za 60 % všech změn v kernelu totiž stojí 10 největších přispěvatelů.

Zajímavé je také to, že až za 75 % práce provedené na kernelu stojí placení vývojáři, čímž se vyvrací mýtus, že je Linux fanouškovskou platformou. Tito vývojáři nejčastěji pracují pro Red Hat, Novell, Intel, IBM, Oracle nebo Nokii. Své zastoupení však mají také zaměstnanci Fujitsu, Texas Instruments, Broadcomu a Googlu.