Hlavní navigace

Microsoft míří na kvantové počítače, vytváří standardizované rozhraní QIR

1. 10. 2020

Sdílet

 Autor: @ archy13 - Adobe Stock
Microsoft představil prostředí QIR, Quantum Intermediate Representation, které má tvořit prostředník mezi programovacími jazyky pro gate-based kvantové počítače a samotnými platformami.

Představen 23. září a založený na LLVM jazyku, QIR specifikuje pravidla, která reprezentují kvantové konstrukty v LLVM. Jazyk není potřeba rozšiřovat ani nijak modifikovat.

QIR podporuje open source jazyk Q# - taktéž od Microsoftu – určený pro vývoj kvantových algoritmů, ale lze využít i jiné jazyky. Jakýkoliv jazyk, který je určený pro gate-based kvantové počítače lze aplikovat. QIR QIR také není závislý na hardwaru, i tam mají vývojáři volnost.

Microsoft draft představil v repositáři jazyka Q# na GitHubu. Kompilátor lze najít v téže lokaci, stejně jako návod k jeho použití.

Podle Microsoftu pomalu začínají dospívat kvantové technologie a naplno se projevovat budoucí dovednosti kvantových počítačů, které mají potenciál zcela proměnit způsob, jakým operujeme s informačními technologiemi. Většina větších kvantových aplikací bude však podle amerického obra využívat jak běžný, tak kvantový výpočetní výkon zároveň. To je zároveň účel QIR – vzájemně podporovat jak klasické, tak kvantové počítače a propojit je.

Je zajímavé, že Microsoft zvolil open-source řešení, nicméně odpovídá to strategii firmy z posledních let, která se dříve jí opovrhované skupině vývojářů naopak věnuje. Společnost očekává, že QIR poslouží jak současným řešením, tak i budoucím velmi výkonným systémům. Pro úpravy kódu a optimalizace spoléhá Microsoft na uživatele samy.