Hlavní navigace

Microsoft: Možnost zakázat Autorun výrazně omezila infekce

7. 7. 2011

Sdílet

Letos v únoru začal Microsoft nabízet funkci, která omezí automatické spouštění médií – Autorun. Původně volitelná aktualizace byla později přidána i do aktualizačních služeb Windows/Microsoft Update.

Změna automatického spouštění především médií USB flash byla již dříve provedena u Windows 7, později byla tato možnost portována i do Windows XP a Vista. První nástroje pro omezení funkce Autorun vydal Microsoft již v roce 2009. Až do února bylo ale třeba příslušné procesy provést ručně, v únoru byla uvolněn nástroj, který provede úpravu registrů za uživatele.

Nicméně parametry omezení funkce Autorun se postupně měnily, nejprve bylo automatické přehrávání zakázáno z médií USB Flash, ale funkce byla stále přístupná u CD/DVD, později zde docházelo k dalším proměnám nastavení.

Holly Stewart, senior program manager v Microsoft Malware Protection Center (MMPC) nicméně uvedl, že přes veškeré peripetie měla změna pozitivní dopad. Míra nákazy PC s Windows XP a Vista malwarem od letošního února poklesla, alespoň na základě údajů Nástroje pro odstranění škodlivého softwaru (MSRT, Microsoft Software Removal Tool). V případě Windows XP SP3 o 62 %, u Windows Vista SP1 o 68 %, u Vista SP3 o 82 %. Jakkoliv údaje z MSRT nedávají úplný přehled, snížení podílu infikovaných počítačů je výrazné.

skoleni

Automatické spouštění prostě od určité chvíle začalo být primárně ne prospěšnou, uživatelsky přívětivou funkcí, ale bezpečnostním problémem (možná od zlevnění jednoduše a prakticky neomezovaně přepisovatelných médií?).

Je ovšem asi pravda, že uvedená čísla se vztahují spíše ke konkrétním infekcím, které MSRT detekuje a odstraňuje, např. červa Conficker. MSRT není žádným plnohodnotným bezpečnostním nástrojem ani jednoúčelovým antivirem...