Hlavní navigace

Microsoft musí přestat v USA s prodejem aplikace Word

Federální odvolací soud Microsoftu nařídil ukončit prodej populárního softwaru Word. Jde tak o finální rozsudek v případu porušení patentového práva kanadské společnosti i4i na technologii XML.
Filip Brůcha 24. 12. 2009

Sdílet

Odvolací soud dal Microsoftu na stažení aplikace Word čas tři týdny. Kromě toho mu byla udělena pokuta ve výši 290 milionů amerických dolarů. „Budeme se snažit o rychlé splnění příkazu, jehož platnost nabývá účinnosti dne 11. ledna 2010“ uvedl mluvčí společnosti Kevin Kutz.

Rozhodnutí odvolacího soudu je tak pro Microsoft velkým neúspěchem. Společnost totiž věřila, že díky odvolání obrátí vývoj soudního procesu ve svůj prospěch a dosáhne úplného zrušení původního rozsudku či alespoň znovuotevření případu.

Microsoft měl původně s prodejem produktu Word přestat již 10. října letošního roku. Příkaz by však následně dočasně pozastaven. Microsoft totiž varoval, že zastavení prodeje by mělo za následek velký chaos. V tomto tvrzení ho navíc podpořily i společnosti Hewlett-Packard and Dell, což mělo na pozastavení procesu také svůj vliv. Více o tomto zvratu v případu se dočtete v článku Microsoft může Word prodávat v USA i přes problémy s XML.

Microsoft navíc argumentoval tvrzením, že by na odstranění technologie XML z aplikací Word 2003 a 2007 potřeboval alespoň pět měsíců. V tom mu dal nakonec soud za pravdu a namísto původní lhůty šedesáti dnů tak dal Microsoftu čas až do 11. ledna, tedy přesně pět měsíců od prvního rozsudku.

Kanadská vývojářská společnost i4i Microsoft poprvé zažalovala již v roce 2007, kdy jej obvinila z nezákonného použití technologie XML pro svůj populární kancelářský software Word. V květnu pak soud Microsoftu jako náhradu škody uložil pokutu ve výši téměř 300 milionů dolarů.

Microsoft na konečné soudní rozhodnutí hodlá reagovat rychlým odstraněním sporného nástroje z posledních dvou verzí aplikace Word. Chtěl by tak učinit ještě před uplynutím dané lhůty. Soudní rozsudek se navíc vztahuje pouze na ty kopie, které se na trh dostanou právě 11. ledna 2010. Stávající majitelé kancelářské sady Office se tak nemusejí ničeho obávat.

Rozsudek se nijak nedotkne ani další plánované verze aplikace Word 2010 (a Office 2010 celkově). „Beta verze sady Microsoft Office 2010, která je nyní volně k dispozici, žádné technologie, na které se vztahuje soudní příkaz, neobsahuje“ uvedl Kutz. Microsoft podle něj navíc stále zvažuje další kroky, mezi které patří i podání žádosti k projednání případu u Nejvyššího soudu USA.