Hlavní navigace

Microsoft může Word prodávat v USA i přes problémy s XML

Odvolací soud pozastavil platnost příkazu, který Microsoftu zakazoval distribuovat na americkém trhu kvůli porušování patentu týkajícím se XML jeho textový editor Word.
Filip Brůcha 7. 9. 2009

Sdílet

Ve zkráceném řízení federální odvolací soud v Texasu schválil žádost Microsoftu na přechodné povolení prodeje programu Word, který je součástí jeho kancelářského balíku Office.

„Aniž by nějak bylo ovlivněno konečné rozhodnutí poroty v této věci, usnesl se odvolací soud na základě předloženého návrhu pozastavit dočasně jeho platnost“ uvedl ve svém prohlášení texaský odvolací soud.

Původní soudní rozhodnutí Microsoftu nařizuje ukončit od 10. října prodej aplikací Word 2003 a Word 2007 na území USA, anebo z nich odstranit nástroj pro vytváření dokumentů ve formátu XML. Soudce Leonard Davis pak navíc kanadské společnosti i4i, která je iniciátorem tohoto sporu, přiřkl odškodnění více než 290 milionů dolarů. Další informace o soudním rozhodnutí se dočtete v článku Spor o XML: Microsoft o patentu věděl od samého začátku.


V polovině minulého měsíce však Microsoft podal návrh na přerušení soudního příkazu, než skončí jím iniciované odvolací řízení. Ve svém návrhu Microsoft také varoval před „masivním narušením“ jeho prodeje, nedojde-li k zastavení příkazu. Ten by navíc poškodil i jeho důležité OEM partnery, mezi které patří například společnosti Dell a Hewlett Packard.

Microsoft také uvedl, že příkaz, a z něho vyplývající nutnost odstranit z aplikace Word sporný nástroj XML, by mohl programy Word 2003 a Word 2007 - a spolu s nimi i kancelářské balíky Office 2003 a Office 2007, jejichž jsou součástí - vyřadit z trhu na několik měsíců.

"Jsme spokojeni s výsledkem a těšíme se na prezentaci našich argumentů během hlavního jednání, které proběhne 23. září" řekl mluvčí společnosti Microsoft Kevin Kutz. Odkazuje přitom na jednání u odvolacího soudu, při kterém obě strany budou prezentovat své návrhy a připomínky. Tříčlenný soudcovský sbor pak vynese konečný verdikt.