Hlavní navigace

Microsoft nabízí Mayhem jako open source

9. 3. 2012

Sdílet

 Autor: © sellingpix - Fotolia.com
Skriptovací jazyk pro grafické rozhraní Windows bude spravovat nadace Outercurve.

Skriptovací jazyk Mayhem vyvinula skupina aplikovaného vědeckého výzkumu společnosti Microsoft a má sloužit k propojení různých aplikací ve Windows do posloupnosti operací, jako to kdysi dělával batch v systému MS-DOS. Nástroj je navržen tak, aby s ním zvládli pracovat i uživatelé bez znalosti programování. Umožňuje spouštět různé aplikace ve Windows a na základě výsledku jednoho programu může spustit jiný program.


K tomu, aby mohla ýbt aplikace z Mayhemu obsluhována, je pouze zapotřebí vytvořit pro ni modul s definovanými možnostmi vstupů, výstupů a dostupných událostí dané aplikace. Jakmile je takto v Mayhemu identifikována, je možno ji zařadit do posloupnosti akcí.


MS Mayhem„Mayhem je souborem vzájemně propojených událostí a akcí,“ vysvětluje Paul Dietz, vedoucí projektu Mayhem ze společnosti Microsoft. Skupina aplikované vědy začala vývojem softwaru, který rozšiřuje možnosti webových kamer i na jiné aktivity než jen videokonference, chatování nebo pořizování vtipných fotografií. Když výzkumníci nový nástroj vyzkoušeli, uvědomili si, že by jej bylo možno využít k propojení v podstatě libovolných programů pro Windows.


„Mayhem nenabízí takové možnosti jako Visual Studio. Mnoho lidí se ale nechce učit programovat, proto mohou využít jednodušší nástroj, který jim umožní velmi rychle vytvořit poměrně komplexní aplikaci,“ vysvětlil Dietz. Microsoft doufá, že uvolnění tohoto programu jako open source umožní nezávislým vývojářům vytvářet další moduly pro obsluhu dalších aplikací, a tím bude neustále zvyšovat možnosti jeho využití.


Nadace Outercourve bude program spravovat v rámci nově založené skupiny Innovators Gallery, která se bude zaměřovat na experimentální programy. „Správní rada se rozhodla rozšířit škálu programů, které bude nadace spravovat, a Innovators Gallery je dobrým prostředkem pro projekty v kategorii experimentálních programů,“ řekla Paula Hunterová, výkonná ředitelka nadace.

skoleni


Outercourve chce přilákat zájem vývojářů o Mayhem, a proto vyhlásila soutěž nazvanou „Vytvořte si vlastní Mayhem“ s cenou pro nejkreativnější využití tohoto softwaru ve výši 5 tisíc dolarů (necelých 94 tisíc korun). Uzávěrka soutěže je 30. dubna.


Mayhem je k dispozici ke stažení zdarma a je nabízen s licencí Microsoft Public Licence.