Hlavní navigace

Microsoft nabízí vyšší bezpečnost než Apple, tvrdí známý hacker

24. 4. 2010

Sdílet

Podle zkušeného hackera je na tom nyní Microsoft s bezpečností lépe, než Apple či Adobe.

Marc Maiffret stál kdysi na opačné straně zákona. Ze svých hříchů mládí se však poučil a nyní se prostřednictvím své společnosti eEye Digital Security naplno věnuje softwarové bezpečnosti a boji proti malwaru.  

Při své práci se soustředí především na hledání chyb v softwarových produktech Microsoftu. Ten je podle jeho názoru v současnosti jednou z nejbezpečnějších firem. „Softwarové produkty Microsoftu jsou bezpečnější než kohokoliv jiného.  Stále je sice co zlepšovat, nicméně Microsoft se bezpečnosti věnuje rozhodně nejvíce,“ říká Maiffret.

Microsoft má podle něj jeden z nejlepších bezpečnostních modelů. Celkově společnost chválí za pečlivou kontrolu kódů a zabezpečení softwarových produktů vůbec. Jediná výtka z jeho strany padla na rychlost, s jakou Microsoft „dává věci do pořádku.“ Uvolňování oprav by se podle Maiffreta mělo zlepšit.

Nespokojený je Maiffret naopak s bezpečnostní situací u produktů od společností jako jsou Adobe či Apple. Ty se sice této problematice začínají více věnovat, avšak ještě donedávna u nich prý šlo jen o jakési marketingové chování. „Neměli dobrou technickou strukturu,“ myslí si Maiffret.

Konkrétní problém vidí například u Applu v tom, že se neustále snaží přicházet na trh s novými přístroji, které přitom označuje za mnohem bezpečnější, než jsou počítače. „Prý se nemusíte starat o viry. Když je ale pak nějaká soutěž hackerů, vždy se přijde na novou zranitelnost.“

Podle Maiffreta nebere Apple bezpečnostní hrozby příliš vážně. „Pokud by je bral vážně, netvrdil by, že jeho produkty jsou bezpečnější než Microsoftu, protože nejsou. Bezpečnostní rizika navíc ignoruje i samotná uživatelská komunita Applu.“ I zde je tak prý možné hledat důvod, proč je tržní podíl Applu tak malý.