Hlavní navigace

Microsoft obhajuje označení Windows 7 (aneb co se skrývá za jménem?)

17. 10. 2008

Sdílet

Tři plus dva až čtyři plus tři rovná se sedm! I tak by se s trochou nadsázky dala shrnout diskuze posledních dnů ohledně označení nové verze operačního systému Microsoftu, která se strhla poté, co Mike Nash v pondělí oznámil, že nová „okna“ ponesou název Windows 7.

Tři plus dva až čtyři plus tři rovná se sedm! I tak by se s trochou nadsázky dala shrnout diskuze posledních dnů ohledně označení nové verze operačního systému Microsoftu, která se strhla poté, co Mike Nash v pondělí oznámil, že nová „okna“ ponesou název Windows 7.

Viceprezident pro produkty Windows Mike Nash přispěchal hned druhý den s ujištěním, že si Microsoft za svým označením stojí. „Od té doby, co jsem potvrdil, že oficiální název další verze klientského operačního systému Windows bude Windows 7, se strhla živá diskuze, jak jsme se dostali k číslu 7,“ uvedl Nash do blogu Windows Vista a dodal: „Řeknu přímo, že existuje několik způsobů, jak počítat vydání Windows … a pročítat všechny ty různé teorie je docela zábavné…“

Některé teorie jsme uvedli na stránkách Computerworldu již dříve, nicméně Mike Nash poskytl vlastní poměrně překvapivé vysvětlení, jak se k magickému číslu sedm dopočítat: „Číslování, které jsme použili, je docela jednoduché.“ Počítání zahrnuje rovněž první dvě verze Windows: „Úplně první vydání Windows bylo Windows 1.0, druhé Windows 2.0, třetí Windows 3.0.“ A zde se nám situace poněkud komplikuje. Všechny verze Windows 9x (tedy Windows 95, 98, 98SE a Millenium označil Microsoft jako Windows 4.0. Podle tohoto počítání jsou tedy Windows 2000 verzí 5.0 a Vista 6.0. Docela jednoduché, že?

A kam se nám poděla dosud široce používaná verze Windows XP? Microsoft ji šalamounsky degradoval na Windows 5.1. „[Když] jsme uváděli Windows XP jako Windows 5.1, nechtěli jsme měnit kódové označení verze, abychom maximalizovali kompatibilitu aplikací, ačkoliv se jednalo o významné vydání,“ vysvětlil Nash.

Některé uživatele, ale i odborníky uvedené vysvětlení příliš nepřesvědčilo: „Programuji Windows už třináct let a nevím, jestli se mám smát nebo kroutit hlavou, když čtu tento příspěvek,“ napsal do blogu Vista uživatel „PatriotB“.

Aby v tom byl ještě větší zmatek, Nash poznamenal, že ačkoliv ponesou nové Windows přídomek 7 a jsou považovány za sedmou verzi operačního systému Windows, jejich kód bude ve skutečnosti označený jako Windows 6.1. „Rozhodli jsme se vypustit kód Windows 7 jako Windows 6.1 a toto označení uvidíte v aktuální verzi produktu, když spustíte cmd.exe,“ uvedl Nash. Ačkoliv sám Nash nepovažuje označení kódu Windows 7 jako 6.1 za šťastné vzhledem k významu nové verze produktu, vysvětluje toto rozhodnutí snahou o zajištění kompatibility aplikací. Podobný trik Microsoft použil již v případě Windows XP.
Nenechte si ujít:
Windows 7: Kódové označení bude oficiálním názvem

Windows 7: Microsoft vylepší další problematickou funkci z Visty - UAC

Microsoft vyvíjí zcela nový operační systém Midori

Windows 7: Jaké budou mít hardwarové nároky?

Microsoft upřesnil datum vydání Windows 7

Microsoft opravuje chyby v Service Packu 1 pro Vistu

Výzkum: Třetina nových PC je downgradovaná z Visty na Windows XP

Nezodpovězenou otázkou tedy zůstává, jestli Windows 7 přinesou zásadní změny nebo budou pouze určitým, byť významným, upgradem Visty. A zde se může marketingová strategie lišit od toho, co se odehrává na poli technologického vývoje, připomíná analytik společnosti Directions on Microsoft Michael Cherry ve svém komentáři k diskuzi ohledně názvu dalšího vydání Windows. Sám by si přál jednodušší a průhlednější označování produktů Microsoftu, což bychom zřejmě uvítali všichni.

A co vy, považujete označování produktů Microsoftu za srozumitelné? Podělte se s námi o svůj názor!