Hlavní navigace

Microsoft odhalil vlastnosti Windows Phone 8

21. 6. 2012

Sdílet

 Autor:
Kvůli vyšší kompatibilitě chytrých telefonů a PC bude operační systém Windows Phone 8 využívat stejné jádro jako systém Windows 8 pro stolní a přenosné počítače.

Uvedený krok pro Microsoft představuje velkou změnu. Firma totiž dosud používá Windows CE jako jádro operačního systému chytrých telefonů Windows Phone 7.

„Spolu s tím, jak se postupně zvyšuje výkonnost telefonů, cítíme stále více, že by tyto přístroje mohly těžit z vylepšení jádra,“ prohlásil při prezentaci v americkém San Franciscu Joe Belfiore, viceprezident společnosti Microsoft.

„Pro zákazníky nové sdílené jádro znamená, že si budou moci lépe vybírat, pokud jde o hardware, a že spolu budou telefony a klasické počítače navzájem komunikovat s novými možnostmi,“ dodal Belfiore s tím, že přechod s sebou ponese několik změn.

Jednou z nich bude zvýšení podpory pro technologii NFC, která se užívá pro bezdrátovou komunikaci v rámci mobilních plateb. Tou další pak bude snadnější podpora přenosu herních aplikací pro Windows do prostředí telefonů s Windows Phone 8.

Pro firemní IT manažery pak novinka přinese nejen podporu šifrování a nové bezpečnostní prvky při bootování. Výhodou je ale také možnost instalovat aplikace přímo do chytrých telefonů, aniž by bylo nutné procházet přes nějaký uzel Microsoftu, podpora aplikací typu MDM (mobile device management) či nativní podpora pro sadu řešení MS Office.

Systém Windows Phone 8 kromě toho zřejmě převezme mapy společnosti Nokia jako defaulního mapového klienta. K tomu bude navíc v některých zemích dostupná dokonce navigace typu turn-by-turn.

Zde se ukazují plody spolupráce, které zahájily firmy Microsoft a Nokia v roce 2011. Dohodou tehdy bylo mimo jiné to, že Windows Phone bude fungovat na hardwaru od Nokie a že klíčovou součástí operačního systému se stanou mapy od Nokie.

Mezi zásadní technické novinky, oznámené ve středu, patří i podpora pro nová rozlišení displeje (1280 na 720 pixelů, respektive 1280 na 768 pixelů). Další změnou bude pak schopnost provést refresh tzv. domácí obrazovky.

Na současné obrazovce chytrého přístroje s operačním systémem Windows Phone mohou být položky seřazené do jedné nebo dvou sloupečků. Nová Windows Phone 8 přinesou pro změnu už čtyři sloupce, takže si uživatel bude umístit na domovskou obrazovku mnohem více aplikací a dalších položek.

Současným oznámením o změnách v kompatibilitě PC, notebooků a chytrých telefonů chtěla  společnost Microsoft oslovit hlavně vývojáře. Firma je totiž musí, aby měla s novou platformou vyvíjeného operačního systému úspěch,  získat na svou stranu. Na otázku hardwearu řeč teprve přijde později.