Hlavní navigace

Microsoft odložil blokování Javy v Internet Exploreru

15. 8. 2014

Sdílet

 Autor: © Andrea Danti - Fotolia.com
V dodatku k příspěvku na svém blogu z minulého týdne Microsoft nyní uvedl, že na operačních systémech Windows 7 a Windows 8 odsouvá blokování zastaralých javových modulů o necelý měsíc.

„S ohledem na odezvu našich uživatelů jsme se rozhodli počkat... před tím, než začneme blokovat zastaralé plug-iny vytvořené v Javě,“ uvedla společnost s tím, že blokování začne od úterý 9. září. Toto datum je shodou okolností také druhé úterý v měsíci, kdy Microsoft standardně vydává od roku své měsíční bezpečnostní aktualizace.

Microsoft původně uváděl, že nová funkce – která se poprvé objevila v aktualizaci pro IE8, IE9, IE10 a IE11 pro Windows 7 a IE10 a IE11 pro Windows 8 a 8.1 tento týden – začne ihned blokovat staré verze javových prvků. Podle Microsoftu je toto blokování nezbytným bezpečnostním vylepšením, i když pravdou je, že konkurenční prohlížeče se ve vztahu k zastaralým javovým prvkům chovají stejně, či ještě přísněji, už roky. Microsoft vytvořil seznam, na nějž bude postupně vkládat další a další zakázané javové plug-iny, jakmile vyhodnotí jejich nebezpečnost.

Jakmile je nová funkce zapnuta, Internet Explorer začne zobrazovat varování, pokud se zaznamená pokus o spuštění prvku postaveného na staré verzi Javy. Jakou starou verzi Javy Microsoft definuje jakoukoli verzi kromě Java SE 8 Update 11 vydanou v červenci tohoto roku. Uživatelé si následně budou moci vybrat mezi ignorováním upozornění nebo aktualizací Javy. Správci IT mohou přizpůsobit upozornění na jednotlivých počítačích za pomoci skupinové politiky až do té míry, že mohou upozornění zcela vypnout.

Microsoft se rozhodl celý proces odložit do 9. září poté, co obdržel celou řadu stížností jak od koncových zákazníků, tak od svých velkých klientů. Ti poukazovali na to, že šablona skupinové politiky, pomocí které mohou správci IT provést potřebná nastavení, je dostupná pouze od minulého víkendu a první příručka pro správce byla vydána až tento čtvrtek.

„Co takhle před takovou změnou uživatele dostatečně dopředu upozornit?! Nápad je to dobrý, ale dokumentace vydaná 7. srpna a implementace aktualizace 12. srpna? Kdo stojí za tímto stupidním rozhodnutím?“ ptal se na oficiálním fóru jeden ze čtenářů. Správci jiných organizací se k nové funkci vyjadřovali obecněji. „Pokud surfování po internetu vyvolá spoustu hovorů na podporu od rozzuřených uživatelů, kteří budou chtít upgradovat Javu, bude to velký problém,“ dodal další.

special_kyberutoky

Microsoft novou blokovací funkci zařadil do balíku bezpečnostních aktualizací označeného jako MS14-051, takže pokud uživatelé nechtějí přijít o šestadvacet bezpečnostních aktualizací IE, které tento balík obsahuje, musejí novou funkci akceptovat.