Hlavní navigace

Microsoft odmítá odpovědnost za "černou obrazovku smrti" ve Windows

3. 12. 2009

Sdílet

K prvnímu prosinci letošního roku Microsoft odmítl, že by listopadové aktualizace zavinily takzvanou černou obrazovku smrti. Čím své tvrzení podkládá?

Microsoft se v poslední době snažil vyšetřit tvrzení, že jeho update balíček z listopadu letošního roku mění práva pro přístup do registrů, což má za následek problémy některých uživatelů. Mluvčí Microsoftu, Christopher Budd se v e-mailu vyjádřil, že společnost považuje tyto zprávy za falešné, protože podle komplexního šetření žádná z aktualizací nemůže souviset s výše popsaným chováním.

Zpráva britského výrobce bezpečnostního software Prevx z minulého týdne obviňuje poslední update Microsoftu, že provádí změny v ACL (Access Control List – práva přihlášeného uživatele). Výsledkem je pak podle Prevxu „novinka“ v podobě černé obrazovky smrti, jejíž název je odvozen od známější BSOD, neboli modré obrazovky smrti, která se u Windows objeví při závažné chybě.

Prevx také po úvodní zprávě vydal opravný software, jenž tento problém řeší a černou obrazovku pomyslně odemyká. „Situace, za kterých černá obrazovka nastane, jsou nepravidelné,“ míní Dave Kennerley z Prevxu. Dodává, že některé testované systémy spustí černou obrazovku vždy, jiné ne. Kennerley pak poukazuje na dvě záplaty, KB915597 a KB976098, které mohou za tímto problémem stát.

Téma černé obrazovky se objevilo i na fóru podpory Microsoftu, kde se s podobným problémem ozvalo už několik uživatelů. Například uživatel s přezdívkou “General Zod“ píše, že update nainstaloval 24 nebo 25 listopadu a při následném restartu pak ihned skončil na černé obrazovce. Kennerley dále doplňuje, že chyba se objevuje v záznamu registrů WinLogon Shell pro Explorer.exe, pod jménem Windows file manager. „Záznam v registrech existuje, ale zdá se nepoužitelný a ze strany OS tak ignorovaný, což vede právě k černé obrazovce.“

Skepticky se však vůči spojení dvou jmenovaných updatů a černé obrazovky vyjádřil například Rafael Riviera, který píše Within Windows blog.  Jeho bádání totiž chybu směruje spíše na listopadový update Malicious Software Removal Tool (MSRT), který se také aktualizuje přes Windows update. Nicméně i toto Microsoft zatím odmítl. Chyba se nicméně objevila a je nyní na Microsoftu, aby ji co nejdříve vyřešil, nebo se spojení „černá obrazovka smrti“ ustálí ještě více.