Hlavní navigace

Microsoft odstranil technologii XML z Wordu 2007

Softwarový gigant odstranil spornou technologii XML z aplikace Word 2007, čímž splnil nařízení amerického soudu.
Filip Brůcha 9. 1. 2010

Sdílet

Microsoft měl na odstranění XML z textového editoru Word 2007 čas do 10. ledna. Tuto lhůtu mu dal americký soud poté, co zamítl jeho odvolání na dřívější rozhodnutí nižšího soudu. Technologií XML se soud začal zabývat již v roce 2007, kdy kanadská společnost i4i obvinila Microsoft z porušení patentového práva.

Již dříve Microsoft pro své obchodní partnery uvolnil speciální opravný soubor, díky kterému budou moci do svých produktů i nadále instalovat kancelářskou sadu Microsoft Office 2007. Nyní zase přišel s aktualizací určenou všem vlastníkům aplikace Word 2007. Stáhnout si ji je možné na oficiálních stránkách Microsoftu a je povinná pro všechny zákazníky, kteří si zakoupí nebo licencují Word 2007 po této neděli. Na současné vlastníky aplikace se soudní příkaz nevztahuje.

Microsoft počítá s uvolněním podobného souboru i pro starší verzi Word 2003, dosud se však na stránkách neobjevila. Zákaz používání XML platí jen pro oblast USA. Chystaná verze Office 2010 pak má používat jinou technologii, která nebude v konfliktu s patentem firmy i4i.

Kromě příkazu odstranit XML dostal Microsoft i pokutu ve výši téměř 300 miliard dolarů, kterou je povinen uhradit společnosti i4i jako náhradu za vzniklou škodu. Více o případu se dočtete v článku Spor o XML: Po patentové prohře zůstává Microsoft pod kontrolou.