Hlavní navigace

Microsoft Office vs. Google Apps: Migrace nemusí být levná

15. 11. 2009

Sdílet

Spousta společností se začíná vážně zajímat o aplikace nejenom od společnosti Microsoft, ale i od Googlu, který má větší úspěch u malých firem a škol. Přechod však může být drahý...

Nicméně Redmonský gigant je stále mnohem více oblíbený, alespoň to vyplývá z rozhovorů s vedoucími IT oddělení firem, jež proběhly na konferenci Society for Information Management (SIM), která se konala tento týden v Seattlu.

Například společnost Mueller Water Products využívá balíček firmy Microsoft Business Productivity Online Suite (BPOS), jenž obsahuje verze aplikací Exchange, SharePoint a dalších, které byly představeny minulý rok.

"Prohlíželi jsme si aplikace od společnosti Google," tvrdí Bob Keefe, CIO společnosti Mueller. Tato firma z Atlanty má 5300 zaměstnanců z nichž 2200 využívá počítače s operačním systémem Windows XP a balíkem Microsoft Office. "Snažíme se udržet nízký rozpočet. Pokud bychom měli přejít s celou firmou na aplikace od společnosti Google, bylo by nutné přeškolit zaměstnance a to by bylo velmi finančně nákladné."

Náklady za přeškolení odradily od přechodu na aplikace od Googlu i United States Tennis Association (USTA), prozrazuje vedoucí IT oddělení této organizace. USTA údajně minulý rok "velmi vážně" uvažovala o přechodu k Googlu, ale nakonec zůstala u známé aplikace, u Microsoft Office. Více než polovina ze 750 zaměstnanců této organizace pracuje jinde než v hlavním sídle asociace, které je ve White Plains.

To ovšem neodradilo USTA od přechodu několika aplikací na online verze včetně Exchange emailového systému, jež je zpravován web hostingovou společností USA.net, prozrazuje dále Bonfante.

Oregonská státní univerzita má velmi silný vztah se společností Google, která dotovala její open-source laboratoř částkou převyšující jeden milión dolarů. Nicméně OSU nedávno také začala využívat aplikaci Exchange 2007 jako nástroj pro emailové služby. A také zůstává oddaná balíčku kancelářských aplikací Microsoft Office, říká vedoucí IT oddělení Curt Pederson, jelikož Microsoft nabízí velké slevy pro školy a studenty a také kvůli požadavkům členů fakulty.

Naproti tomu pojišťovací společnost Chubb zatím ani nezačala testovat, zda je lepší využívat Google Apps nebo Microsoft BPOS (který bude brzo obsahovat i webovou verzi Office 2010). Ale vedoucí IT oddělení této firmy Jim Knight prozrazuje, že celé rozhodnutí záleží na něm.

"Osmdesát procent našich zaměstnanců využívá zhruba deset procent možností, které nabízí balík kancelářských aplikací Office," tvrdí. "Takže by nebylo špatné zvážit pořízení Google Apps pro těchto osmdesát procent zaměstnanců a zbylým dvaceti procentům zakoupit plnohodnotný Office."