Hlavní navigace

Microsoft omezí „nadměrné“ užívání svých AI služeb

8. 11. 2023

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Po uvedení systému Copilot v novějších verzích systému Windows si Microsoft dává možnost omezit uživatele, kteří jej používají příliš často, aniž by přesně definoval, co to znamená „příliš často“.

Microsoft má jednu z největších a nejvýkonnějších infrastruktur webových serverů na světě. Ale i taková by se mohla seknout při představě, že přibližně miliarda uživatelů Windows bude 24 hodin denně využívat datově a procesorově náročné generativní služby umělé inteligence.

Využíváte služby sjednocené komunikace poskytované v cloudu?

Proto možná nepřekvapí, že některé nové formulace v licenční smlouvě pro uživatele online služeb říkají, že Microsoft bude využívat „dočasné omezení přístupu zákazníka ke službě Microsoft Generative AI“ v případě nadměrného používání.

Co přesně představuje nadměrné používání generativní umělé inteligence (která umožňuje uživateli vytvářet text a obrázky na základě konkrétních vstupních údajů, jak je vidět u ChatGPT a DALL-E), není specifikováno.

Copilot bude novým Startem ve Windows, tvrdí šéf Microsoftu Přečtěte si také:

Copilot bude novým Startem ve Windows, tvrdí šéf Microsoftu

Jak ale ví každý, kdo tyto nástroje vyzkoušel, nejedná se o okamžitý proces a generování složitých řetězců textu nebo složité formátování může vzdálenému serveru trvat i několik minut. Na nové změny licenčních podmínek upozornil server Cloudy With a Chance of Licensing.

Tato změna je téměř jistě přípravou na širší rozšíření nástrojů pro generování umělé inteligence v aplikaci Windows Copilot, která přijde s blížící se hlavní aktualizací Windows 11 a připojí se k aplikaci Bing Chat, která už AI využívá, nebo k aplikaci Malování s umělou inteligencí a dalším.

Nová úprava licenčních podmínek a volba jazyka se však zaměřuje na podnikové dohody, kde samostatný Microsoft 365 Copilot nabízí generativní vylepšení AI pro podnikové nástroje, jako jsou PowerPoint, Excel a Outlook.

webcast

Ačkoli je nástroj pro generování textů a obrázků Copilot široce integrován napříč operačním systémem a plánuje se jeho ještě širší integrace, změna podmínek je důkazem toho, že ani Microsoft nedokáže předvídat zatížení serverů potenciálně miliony uživatelů, kteří budou službu využívat současně.

Pokud však Microsoft do nových podmínek zabudovává možnost omezit jednotlivé uživatele, ať už společnost definuje „nadměrné používání“ jakkoli, musí v budoucnu počítat s mnohem větším vytížením datových služeb než dosud.

 

Computerworld si můžete objednat i jako klasický časopis. Je jediným odborným měsíčníkem na českém a slovenském trhu zaměreným na profesionály v oblasti informačních a komunikačních technologií (ICT). Díky silnému zázemí přináší aktuální zpravodajství, analýzy, komentáře a přehledy nejnovejších technologií dříve a na vyšší odborné úrovni, než ostatní periodika na tuzemském trhu.

Obsah Computerworldu je určen odborníkům a manažerům z firem a institucí, kteří se podílejí na rozhodovacím procesu při nákupu ICT technologií. Jednotlivá čísla si můžete objednat i v digitální podobě.

Byl pro vás článek přínosný?