Hlavní navigace

Microsoft OneDrive: Cloudové úložiště pro vaše dokumenty

15. 2. 2021

Sdílet

 Autor: Shutterstock.com
Prostoru pro ukládání dokumentů, filmů a fotografií potřebujeme stále více a více. Počítače ale nejsou nafukovací, mají omezenou paměť. Tu si však můžeme zvětšit za pomoci externího hard disku, anebo také cloudu. OneDrive od Microsoftu je jedním z nich. Jak funguje?

Co je to cloud

Vysvětleme si nejprve, co to cloud vlastně je. Můžeme ho popsat jako poskytování služeb nebo programů prostřednictvím vzdálených serverů, které jsou dostupné z internetu. K jeho použití musíme mít webový prohlížeč a připojení na internet. Některé služby jsou zdarma, za jiné platíte. Typickým příkladem použití cloudu je například služba elektronické pošty, neboť poštovní schránky jednotlivých uživatelů jsou v cloudu.

skoleni

OneDrive jako cloudové úložiště

Ukládat dokumenty prostřednictvím cloudu je praktické, protože pak je možnost k nim přistoupit odkudkoliv. Lze je tedy používat pro vlastní potřebu, ale také pro týmovou práci v zaměstnání. Uložené soubory je také možné sdílet. Výhodou OneDrive je zejména to, že ho nemůžete ztratit, na rozdíl od pevného disku, který se někam zatoulat může. Vybrané položky lze automaticky zálohovat, abyste měli jistotu, že o ně nepřijdete. K OneDrive se můžete připojit z počítače, mobilního chytrého telefonu i tabletu. Podmínkou je mít účet i Microsoftu, případně si ho lze vytvořit.

Jak OneDrive pořídit

Jestliže využíváte operační systém Windows 10, software OneDrive je již v něm předinstalovaný. Nemáte-li ho, můžete si ho pořídit jako elektronickou licenci nebo klasický box, a to zakoupením Microsoft Office 365, kde je OneDrive obsažený. Standardní velikost úložiště pro jednotlivce je 1 TB. Produkt je na výběr v několika variantách – pro business, rodiny, školy, pro jednotlivce nebo pro studenty. Software je vhodný pro operační systémy Windows a macOS, iOS nebo Android podle typu produktu. S elektronickou licencí získáte zároveň aktivační klíč k OneDrive, který pak okamžitě můžete začít využívat.