Hlavní navigace

Microsoft Open Technologies oslavila rok od vzniku

Sdílet

 Autor: © kentoh - Fotolia.com
Společnost Microsoft Open Technologies zaměřená na open source minulý týden potichu oslavila své první narozeniny. Microsoft plánuje uspořádat narozeninovou oslavu příští týden v areálu Silicon Valley.

Microsoft Open Technologies je zvláštní společností: Je to nezávislá pobočka Microsoftu vytvořená k protlačení open source ve společnosti známé pro svůj proprietární software. Když byla existence společnosti oznámená, většina lidí nevěděla, co si o tom myslet. Microsoft už totiž jednu nezávislou a neziskovou organizaci měl: Outercurve Foundation, která se do té doby starala o projekty open source.

Rozdíl mezi společností Open Technologies a nadací Outecurve je v tom, že je Outercurve Foundation financovaná (především) Microsoftem, ale řídí se vlastními pravidly. Podle Pauly Hunterové, výkonné ředitelky nadace, je více než polovina projektů v Outercurve vedena lidmi, kteří nejsou z Microsoftu.

Open Technologies je řízená Microsoftem a společnost nad ní má mnohem větší kontrolu, což je koncept, který si se způsoby open source příliš nerozumí. Microsoft má díky tomuto konceptu také větší zásluhy na softwaru, který Open Technologies vydá.

Podle Hunterové Microsoft Outercurve Foundation nezanedbává a projekty nadaci stále dodává. „Jsou chvíle, kdy nad projektem chtějí mít více kontroly a více ho propojit se značkou Microsoftu,“ řekla. „Pokud je projekt úzce spojen s jejich proprietárními technologiemi, dává více smyslu, že ho pošlou do Open Technologies.“

Tyto nezávislé entity jsou důležité pro projekty open source – dávají společnostem možnost jak sdílet zdrojový kód bez hrozby patentové žaloby. Nadace nebo nezávislá společnost jedná jako jistý druh bezpečného prostředí, ve kterém vývojáři mohou sdílet a distribuovat software. V případě problémů s patenty se s žalobou nemusí potýkat Microsoft.

Společnost Open Technologies do dnešního dne hostovala již řadu projektů, především takových, které  pomáhají lidem, využívajícím Azure. Azure je způsobem, díky kterému mohou vývojáři i společnosti vytvářet a spouštět všechny možné typy softwaru a Microsoft si uvědomuje, že tito lidé se na technologie open source silně spoléhají.

To však neznamená, že by se Microsoft stával open source společností. Phel Haack, bývalý zaměstnanec Microsoftu řekl, že pro Microsoft tyto pobočky moc neznamenají, a Open Technologies budou úspěchem pouze v případě, že Microsoftu pomohou přejít na open source s operačním systémem Windows a kancelářskou sadou Office.